Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W niedzielne południe – 19 września 2021 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Radulach odbyły się gminne uroczystości dożynkowe oraz odpust parafialny ku czci Matki Bożej Królowej Męczenników. To wydarzenie stanowiło wyraz szacunku do ciężkiej pracy rolników oraz ogromnej wdzięczności za ich codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a Rolnikom za trud włożony w ich pozyskanie.
Uroczystości rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą w intencji rolników, która była sprawowana pod przewodnictwem Proboszcza Parafii Ks. Arkadiusza Ryłki w koncelebrze ks. Sławomira Brutkowskiego z Wysokiego Mazowieckiego oraz ks. kan. Czesława Małża z Łomży. W tym roku homilię dożynkową wygłosił ks. dr Tomasz Olszewski – dyrektor CEM SpesMediaGroup, który  wielokrotnie podkreślił trud rolników którego efektem jest chleb na naszych stołach. Zaznaczył także, że praca rolnika jest trudna i wyjątkowa, pomimo ogromnego rozwoju techniki. Tradycyjnie w procesji wejścia nastąpił przemarsz korowodu z wieńcami dożynkowymi oraz koszami wypełnionymi po brzegi owocami. Wieńce dożynkowe niesione w procesji zostały przygotowane przez przedstawicieli parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Radulach oraz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie. Mieszkańcy Gminy wykazali się pomysłowością i kreatywnością bowiem każdy wieniec był innego kształtu i zawartości, dominowały kłosy czterech zbóż: pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia, a ponadto dekorowane były owocami jarzębiny, ziołami i kwiatami. Nie zabrakło także wspaniałej oprawy muzycznej w wykonaniu organisty parafii, orkiestry dętej TYKOCIN i Patrycji Ziniewicz.
Ta piękna tradycja święta plonów, podobnie jak w latach poprzednich zgromadziła wiele osób.  W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, samorządowych, a także przedstawiciele szkół, jednostek organizacyjnych gminy oraz księża. Burmistrz Tykocina – Pan Mariusz Dudziński uroczyście powitał zaproszonych gości oraz wygłosił przemówienie w którym podkreślił efekty całorocznej trudnej pracy rolników, znaczenie chleba oraz podziękował rolnikom za ich ciężką pracę. Następnie głos zabrał Pan Sebastian Łukaszewicz – Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, który na ręce Proboszcza Parafii przekazał naczynie liturgiczne do sprawowania sakramentu Eucharystii. W swoim przemówieniu Proboszcz Parafii Ks. Arkadiusz Ryłka podziękował wszystkim Rolnikom za ich wielki trud, za dobrą pracę i za jakże godną postawę, mimo wielu trudności i problemów. Do organizatorów i uczestników dożynek list gratulacyjny przekazał Pan Krzysztof Jurgiel – Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Pan Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego. Zaszczytną funkcję Starostów tegorocznych dożynek pełnili Marta i Łuksza Rzędzian z sołectwa Rzędziany, którzy po zakończonej Mszy Świętej podzielili między wszystkimi uczestnikami dożynek chleb upieczony z mąki z ziaren z tegorocznych plonów.
Niewątpliwie dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku, w którym z szacunkiem i uznaniem myślimy o polskich Rolnikach. To właśnie im zawdzięczamy, obecność na naszych stołach najważniejszego symbolu Dożynek – chleba.

Uczestnik dożynek

Hits: 324

Autor M. Sz.

2021-09-20

Więcej informacji z tej kategorii