Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Inauguracja spotkania COMECE w Łomży!

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

17 kwietnia, o godz. 18:00 w Parafii Katedralnej im. św. Michała Archanioła w Łomży odbyła się Eucharystia pod przewodnictwem Arcybiskupa Tadeusza Wojdy. Liturgia była sprawowana podczas Zgromadzenia Plenarnego COMECE zorganizowanego w Łomży. Uczestniczyli w niej m.in przybyli biskupi – delegaci Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej.

To wielka radość, że spotykamy się w Łomży, która wydaje się być małym miasteczkiem, ale nadal pozostającym w sercu Europy. Obecnie przeżywamy okres Zmartwychwstania Pańskiego i w tym okresie stawiamy sobie nieustannie pytania: Jak powinna wyglądać nasza wiara? Co powinniśmy robić, aby ta wiara była autentyczna, żywa, nie słabła w nas i abyśmy ją mogli nieustannie przekazywać innym? Wiara uczniów po zmartwychwstaniu Chrystusa ma być wiarą dynamiczną i głoszoną dla innych. Nasz wiara ma animować całe nasze życie chrześcijańskie. Dzisiejsze pierwsze czytanie mówi nam o tym, że to prześladowanie, które dokonało się w Judei i Samarii powoduje, że uczniowie wychodzą z murów, Jerozolimy, aby realizować nakaz, który Jezus pozostawił im w momencie Wniebowstąpienia: “Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody”   – wskazywał podczas homilii abp Tadeusz Woja, metropolita gdański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W uroczystej Liturgii Mszy Świętej uczestniczyli także: Biskup Diecezji Łomżyńskiej Janusz Stepnowski,, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z COMECE oraz kapłani i wierni z diecezji.

Przed wieczorną Eucharystią biskupi omówili sukcesy i wyzwania związane z integracją Unii Europejskiej. Gościem sesji był Jan Figel, członek zarządu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, były Specjalny Wysłannik Unii Europejskiej ds. promocji wolności religii i przekonań poza granicami UE, oraz główny negocjator w procesie akcesji Słowacji do UE.

Czwartek będzie poświęcony postrzeganiu Unii Europejskiej z punktu widzenia Europy Środkowej i Wschodniej, z udziałem Alojza Peterle, byłego premiera Słowenii. W tym dniu gościem Zgromadzenia będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ostatniego dnia Zgromadzenia COMECE słowo do biskupów skieruje prof. Tomas Halik z Uniwersytetu Karola w Pradze, prezes Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej. Temat dotyczyć będzie przyszłości Kościoła i chrześcijaństwa w Europie. Zgromadzenie Plenarne COMECE odbywa się dwa razy w roku. W Łomży potrwa do piątku 19 kwietnia.

Homilia arcybiskupa Tadeusza Wojdy dostępna jest dla Państwa w dwóch językach:

      2024-04-17 Arcybiskup Tadeusz Wojda homilia w języku polskim
      2024-04-17 Arcybiskup Tadeusz Wojda homilia w języku włoskim

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Mszy Świętej:

Autor M. D.

2024-04-17

Więcej informacji z tej kategorii