Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Koncert organowy i poświęcenie instrumentu w zambrowskiej parafii

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W niedzielę (10.03.2024) w Zambrowie zabrzmią odnowione organy piszczałkowe, ale wcześniej nastąpi ich uroczyste poświęcenie. Tego dnia o godzinie 18.00 w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej zostanie odprawiona Msza święta pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Łomżyńskiej, Janusza Stepnowskiego.

Nasze organy przeżyły już swoje lata mówi proboszcz parafii – ksiądz dr Wojciech Nowacki:

-Niestety czas dla tego instrumentu nie był łaskawy. Do zniszczenia organów i całej infrastruktury doprowadził drewnojad – kołatek. Instalacja elektryczna, klatka schodowa i cały zespół dotyczący organów i chóru również wymagał radykalnej przebudowy i poprawy, więc prace były szeroko zakrojone.

      2024-03-06 Ksiądz Wojciech Nowacki o potrzebie remontu organów

Remont przebiegał zgodnie z planem, który wspierało wiele osób dodaje proboszcz:

-Podjęliśmy starania o uzyskanie dofinansowania i otrzymaliśmy je z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki Panu profesorowi Piotrowi Glińskiemu. Współpracownicy i parlamentarzyści też wsparli nasze starania. Dzięki zaangażowaniu wielu osób możliwe były wykonanie bardzo skomplikowanych prac. Te działania zajęły nam dwa i pół roku, a w najbliższych dniach doprowadzamy je już do końca. Obecnie trwają ostatnie momenty strojenia instrumentu.

      2024-03-06 Ksiądz Wojciech Nowacki o wsparciu prac remontowych

Ksiądz proboszcz Nowacki zaprasza również na koncert organowy w wykonaniu Sebastiana Adamczyka i nie tylko:

-Instrument pięknie odnowiony zabrzmi z nową siłą. Samo poświęcenie połączone będzie z koncertem i to nietypowym, bo zabrzmią nie tylko nasze odnowione organy, ale także Młodzieżowa Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Pana Krzysztofa Witkowskiego. Pan Krzysztof jest dyrektorem zambrowskiej Szkoły Muzycznej i kapelmistrzem tej orkiestry. To będzie bardzo ciekawe wydarzenie od strony muzycznej, ale przede wszystkim cieszymy się, że odnowiony instrument będzie służył Liturgii, ponieważ do tego właśnie celu jest zbudowany.

      2024-03-06 Ksiądz Wojciech Nowacki o przyszłym koncercie

Koncert organowy po Mszy świętej o godzinie 18.00 odbędzie się w ramach podziękowania osobom, które zaangażowały się w prace związane z odnowieniem instrumentu.

Autor M. D.

2024-03-06

Więcej informacji z tej kategorii