Wszyscy melomani muzyki sakralnej mogli wczoraj (29.01.) zaspokoić swoje pragnienia w Sanktuarium pw. Św. Idziego w Wyszkowie. O godzinie 19.00 rozpoczął się tam koncert organowy.
Instrument służący muzyce sakralnej został zakupiony i poświęcony w ubiegłym roku.
Wykonawcą koncertu był dr Rafał Sulima, obecnie pracujący w parafii pw. św. Jana Pawła II w Grajewie i jak sam mówi był miło zaskoczony wyszkowskimi organami:
Repertuar koncertu był różnorodny, aby każdy mógł w nim znaleźć coś dla siebie:
Publiczność w wyszkowskim sanktuarium dopisała i to daje prawdziwą radość dla artysty:
Proboszcz parafii, ks. dr Zdzisław Golan podkreślił, że jest to moment historyczny dla kościoła wyszkowskiego, ponieważ był to pierwszy koncert tego rodzaju w Sanktuarium św. Idziego.
dr Rafał Sulima – jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku, w trzech specjalnościach: organy (2003) w klasie prof. Marii Terleckiej; muzyka kościelna (2004) w klasie prof. Bożenny Sawickiej, prof. Michała Dąbrowskiego; śpiew solowy (2009) w klasie prof. Cezarego Szyfmana. W roku 2001 i 2020 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobył nagrodę Grand Prix i pierwsze miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Organistów Pro Organo 2007 w Warszawie. Jest również laureatem konkursu Primus Inter Pares 2004. W maju 2013 roku obronił tytuł doktora sztuki muzycznej w specjalności organy, na UMFC w Warszawie. Obecnie pracuje na macierzystej uczelni w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z gry na organach, improwizacji, śpiewu, basu cyfrowanego oraz akompaniamentu liturgicznego.
W swoim dorobku artystycznym ma liczne nagrania płytowe, koncerty organowe, kameralne, także wokalne. Współpracuje z Chórem Filharmonii i Opery Podlaskiej oraz chórami akademickimi. W latach 2003 – 2013 był organistą w Świętej Lipce, gdzie oprócz tradycyjnych obowiązków liturgicznych, prezentował brzmienie wspaniałych, znanych w kraju i za granicą, barokowych organów. Solowa płyta CD Rafała Sulimy z nagraniem tego instrumentu uzyskała status złotej.
Od 2009 roku jest dyrygentem chóru Kontrapunkt w Ełku oraz od 2015 roku dyrygentem Ełckiej Orkiestry Kameralnej. Rafał Sulima otrzymał Białą Lilię – Nagrodę Artystyczną (2010) przyznaną przez Prezydenta Miasta Ełku, Złotego Bociana od Starosty Powiatu Ełckiego za krzewienie kultury muzycznej w regionie. W latach 2014 – 2021 otrzymywał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Ełku – Tomasza Andrukiewicza.
Wraz z ks. Zbigniewem Stępniakiem (basso profondo) nagrał dwie płyty: Molitva na Vostoke (2018) oraz Różaniec artystyczny (2020). W sierpniu ukazała się płyta „Głos duszy” z utworami poświęconymi Najświętszej Maryi Pannie, którą nagrał wspólnie z Małgorzatą Trojanowską (sopran).
xes