Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Konsekracja nowego ołtarza w Jelonkach

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W niedzielę 30 października w kościele parafialnym pw. św. Anny w Jelonkach ks. bp Janusz Stepnowski dokonał konsekracji nowego ołtarza.

„Oto dzień, który Pan uczynił, radujmy się nim i weselmy!” Gromadzimy się kościele parafialnym w Jelonkach. Będziemy dziś uczestniczyć w radosnym i podniosłym wydarzeniu. Za chwilę rozpocznie się uroczysta celebracja, podczas której biskup łomżyński Janusz Stepnowski, otoczony duchowieństwem i wiernymi, dokona liturgicznego obrzędu poświęcenia nowego ołtarza, czyli jego konsekracji.

Ołtarz w kościele jest najważniejszym miejscem. Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie stał się prawdziwym ołtarzem i jednocześnie żertwą ofiarną. Lud Boży zebrany w jedności Ojca Syna i Ducha Świętego jest Kościołem zbudowanym z żywych kamieni. Kościół gromadzi się wokół ołtarza by sprawować eucharystyczną ofiarę Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, który samego siebie złożył Ojcu w ofierze na ołtarzu krzyża. 

Nowy ołtarz wykonany ze szlachetnego kamienia zostanie uroczyście poświęcony przez modlitwę i święte obrzędy i namaszczony olejem krzyżma świętego. Namaszczenie olejem oznacza że ołtarz stanie miejscem świętym przeznaczonym do świętych czynności. Z tego ołtarza wierni będą przyjmować najświętsze Ciało i Krew Chrystusa – pokarm na życie wieczne na drogach doczesności.

Zjednoczmy nasze serca w modlitwie, prosząc, aby wszyscy, którzy budowali ten ołtarz oraz ci, którzy będą się w nim gromadzić, doświadczali bliskości Boga i poznawali Jego miłość. Z uwagą słuchajmy Bożego słowa i wsłuchujmy się w  treści modlitw, by udział w tych świętych obrzędach wydał w naszym życiu błogosławione owoce.

Powyższe słowa wypowiedział na początku uroczystości diecezjalny ceremoniarz ks. dr Krzysztof Chodkowski, który czuwał nad oprawą i prawidłowym przebiegiem liturgii.

fot. Parafia pw. św. Anny w Jelonkach

Autor E. S.

2022-11-08

Więcej informacji z tej kategorii