Niedzielą Dobrego Pasterza, 21 kwietnia rozpoczyna się w Kościele Katolickim Tydzień Modlitw o Powołania.
Wstąpienie do Seminarium nie ogranicza kleryków we współczesnym funkcjonowaniu- tłumaczy rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, ksiądz Robert Bączek:
-To nigdy nie jest tak, że oni są całkowicie w zamknięciu. Oni są obecni fizycznie poza seminarium i to bardzo często, czasami zastanawiam się czy nie za często. Ich kontakt ze światem, nie mówię tylko o tym wirtualnym, ale taki realnym na prawdę jest bardzo duży. To nie jest tak, że oni wychodzą nie przygotowani do życia. Na pewno seminarium stwarza takie dosyć idealne warunki, jeżeli tak można powiedzieć. One nie są takimi warunkami, jakie spotykamy, kiedy opuszczamy seminarium, to jest logiczne. Kiedy Apostołowie przez 3 lata towarzyszyli Jezusowi ich świat wokół Jezusa wyglądał inaczej, niż wtedy, kiedy już Jezus odszedł do Domu Ojca.
Jak tłumaczy ks. Robert Bączek, współczesnym problemem powołań jest m.in. negatywna reakcja społeczeństwa na wiadomość o chęci wstąpienia do seminarium:
-Myślę, że to jest wręcz całkowicie odmienny świat. Gdy ja wstępowałem do seminarium to nie 10 lat, tylko to już 25 lat temu, to moja decyzja wśród społeczności, czy wśród kolegów i przyjaciół z technikum była przyjmowana z taką wielką zadumą i radością, że kolega idzie do seminarium. Teraz czasami wręcz jest coś zupełnie odwrotnego, nie duma, ale czasami niezrozumienie, nie chcę mówić pogarda, bo to raczej dotyczyłoby kryzysu tego, który się w taki sposób wypowiada, ale to jest inny świat.
Tydzień Modlitw o Powołania potrwa do 27 kwietnia. Tego samego dnia przypada również 10. rocznica kanonizacji dwóch papieży, błogosławionego Jana Pawła II i błogosławionego Jana XXIII.