– Ważne jest, żeby dojść do prawdy. Spodziewaliśmy się takich informacji – to komentarz z Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem.
Wczoraj (14.03.) ogłoszono, że śmierć ks. Franciszka Blachnickiego nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych.
Wykazały to czynności procesowe przeprowadzone w Polsce oraz na terenie Niemiec, Austrii i Węgier przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Ks. Franciszek Blachnicki był założycielem Ruchu Światło-Życie, spoczywa w kościele w Krościenku nad Dunajcem.
Moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek mówi, że to bardzo ważne informacje o ustaleniach śledczych.
O ustaleniach śledztwa poinformowano podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział: Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz zastępca prokuratora generalnego, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Pozorski.
W Krościenku, gdzie znajduje się Centrum Ruchu Światło-Życie trwa modlitwa o beatyfikację ks. Franciszka Blachnickiego.
Po przeprowadzeniu ekshumacji zwłok ks. Franciszka Blachnickiego z krypty kościoła parafialnego w Krościenku, prokurator zlecił wykonanie szeregu badań przez biegłych z zakresu antropologii, genetyki, toksykologii, medycyny sądowej i analityki medycznej. Sądowo – lekarską sekcję zwłok pokrzywdzonego, połączoną ze specjalistycznymi badaniami, przeprowadzali biegli ze znanych ośrodków naukowych, w tym z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Ks. Blachnicki był wielkim patriotą, żołnierzem, działaczem społecznym, miał duży wkład w rozwój moralny wielu pokoleń.
Msze Święte w intencji wyniesienia księdza Blachnickiego na ołtarze, odbywają się w parafii Dobrego Pasterza w Krościenku, 27. dnia każdego miesiąca. W dolnym kościele spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożego, a jego dzieło od lat kontynuowane jest w położonym powyżej kościoła Centrum Ruchu Światło-Życie na Kopiej Górce.
Ks. Franciszek Blachnicki był inwigilowany przez bezpiekę za pośrednictwem najbliższych współpracowników. Zmarł w Carlsbergu 27 lutego 1987 r.
Jego szczątki zostały sprowadzone do Polski w 2000 roku.
Od 1995 roku trwa proces beatyfikacyjny księdza Blachnickiego. Przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego.
xes/RDNT