Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Na Jasną Górę przybyli pielgrzymi Apostolstwa Chorych

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Dziś odbyła się 58. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę.

Do Częstochowy przybyli chorzy, niepełnosprawni i cierpiący w ramach wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych, patronki Apostolstwa Chorych.
O słowach Epikura na temat cierpienia mówił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskup Stanisław Gądecki:

-Epikur uczył: albo Bóg chce usunąć zło a nie może, albo może a nie chce, albo ani nie chce ani nie może, albo i chce i może. Jeśli chce, a nie może to znaczy, że jest niedołężny, co nie może dotyczyć Boga. Jeśli może, a nie chce to znaczy, że jest zawistny, co również nie może być cechą Boga. Jeżeli ani nie chce ani nie może to jest zawistny i niedołężny przeto nie jest Bogiem.

      2023-07-06 Arcybiskup Stanisław Gądecki o słowach Epikura

Arcybiskup dodał, że odpowiedzi na pytania odnośnie cierpienia są już nam znane:

-Jeżeli chce i może, co jedynie przystoi Bogu, skąd więc zło albo dlaczego go nie usuwa? Klasyczno-chrześcijańską odpowiedź znajdziemy u Laktancjusza, który uczy: Bóg może, cokolwiek zechce i nie ma w Nim żadnego niedołęstwa i zawiści. Bóg może więc usunąć zło, lecz nie chce, a nie usuwa go dlatego, bo dał człowiekowi mądrość.

      2023-07-06 Arcybiskup Stanisław Gądecki o słowach Laktancjusza

Pan Bóg obdarzył człowieka umiejętnościami, które pozwalają na dokonanie właściwego wyboru podsumował Arcybiskup Stanisław Gądecki:

-Kiedy Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo wlał mu jednocześnie mądrość polegającą na odróżnianiu tego co dobre od tego, co złe. Gdyby usunął zło, musiałby jednocześnie usunąć ludzką mądrość, czyli zdolność rozróżnienia dobra od zła i wybierania tego, co dobre. Wszystko zatem istnieje ze względu na człowieka, tak zło, jak i dobro. Inaczej mówiąc, Bóg pozostawia człowiekowi wolność.

      2023-07-06 Arcybiskup Stanisław Gądecki o mądrości i wolności człowieka

Msza święta, której przewodniczył Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskup Stanisław Gądecki odbyła się dzisiaj w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze o godzinie 11:00.

Autor M.D.

2023-07-06

Więcej informacji z tej kategorii

Książka: Boży architekt

Książka: Boży architekt

  Książka Patricka Sbalchiero o światowej sławy architekcie Antonim Gaudím nie jest kolejnym podręcznikiem...