Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Obchody 82. rocznicy obrony odcinka ,,Wizna”

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Wizna pielęgnuje pamięć o tych, którzy oddali swe życie za wolność Ojczyzny. O walkach pod Wizną, które trwały w dniach 7-10 września 1939 roku wspominają nie tylko mieszkańcy tej ziemi, ale mówi o nich cała Polska.

Kapitan Władysław Raginis, dowódca załogi schronu przez trzy dni powstrzymywał wroga. Podczas obrony Wizny, zwanej również Polskimi Termopilami, kpt. Władysław Raginis oraz jego zastępca por. Stanisław Brykalski, złożyli przysięgę, że żywi nie oddadzą bronionych pozycji.

10 września kpt. Raginis, rozkazał swoim żołnierzom złożyć broń i oddać się do niewoli. Następnie, ciężko ranny, dopełnił słów złożonej przysięgi – pozostał na stanowisku dowodzenia, popełnił samobójstwo, rozrywając się granatem.

Dowódcy odcinka ,,Wizna” w 2012 r., zostali pośmiertnie awansowani na wyższe stopnie wojskowe. Kapitan Władysław Raginis na stopień majora, a porucznik Stanisław Brykalski na stopień kapitana.

Dwudniowe uroczystości zorganizowane zostały przez Wójta Gminy Wizna Mariusza Soliwodę oraz Bibliotekę Publiczną Gminy Wizna, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Wydarzenie zostało objęte Patronatami Honorowymi Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

11 września 2021r. na placu przed kościołem pw. św. Jana Chrzciciela w Wiźnie licznie zgromadzili się zaproszeni goście, mieszkańcy gminy Wizna i okolic.

Upamiętniając bohaterską walkę garstki obrońców, reżyser Sławomir Konarzewski, współpracując z Dariuszem Szymanowskim ze Stowarzyszenia Wizna 1939 przygotował przepiękne, jakże wzruszające widowisko historyczne ,,Ostatni schron Góry Strękowej”.

Autor scenariusza jest nauczycielem historii w Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie. Pan Sławomir Konarzewski to człowiek o wielkiej wyobraźni, wrażliwości i erudycji. Posiada duże doświadczenie organizacyjne jako scenarzysta i reżyser. Jego pasją, żywiołem, życiem, jest sztuka, a z serca wybrzmiewają słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna” .

Po raz pierwszy w reżyserii pana Konarzewskiego 12 kwietnia 2019 roku w kościele pw. św. Jana Chrzciciela zostało wystawione przez mieszkańców Wizny widowisko pasyjne: ,,I widzę niebo otwarte”.

Reżyser poświęcił wiele własnego czasu, nie szczędził sił, by przygotować drugie, niezwykłe przedstawienie, przyprawiając o palpitację serca, tworząc sceny jak zawsze oryginalne, niepowtarzalne. W ten sposób złożył hołd poległym bohaterom. Jakże pasują do niego słowa wypowiedziane przez błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego: ,,Kocham Ojczyznę bardziej niż własne serce i wszystko co czynię, to czynię dla Kościoła i dla niej”.

Muzykę do spektaklu skomponował Paweł Andruszkiewicz. Bardzo wymowne były słowa refrenu pieśni:

,,Niech zadzwonią wszystkie dzwony…
Chwała, chwała zwyciężonym!
Niech je słyszy Polska cała.
Bohaterom chwała.
Przed ich męstwem głowę chylę.
Polskie, Polskie Termopile”.

Przepiękną scenografię wykonał Rafał Osiecki. Zaprojektował genialną przestrzeń sceniczną. Na scenie znalazły się makiety schronów.

Wójt Mariusz Soliwoda w generalskim mundurze serdecznie powitał aktorów, gości, licznie zgromadzoną widownię.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele mediów lokalnych i regionalnych. Sztukę teatralną obejrzeli m.in. wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, wicemarszałek Marek Olbryś. radny sejmiku Piotr Modzelewski, wicestarosta powiatu łomżyńskiego Maria Dziekońska.

W spektaklu wystąpiło 40 mieszkańców gminy Wizna. Od lipca trwały próby do spektaklu, często do późnych godzin wieczornych.

Udział wzięły także grupy rekonstrukcyjne: Grupa Rekonstrukcyjna z 71 PP z Zambrowa. IX Pułk Strzelców Konnych z Grajewa, Grupa z Pisza i Łomży.

Była gra świateł, wybuchy, huki i strzały.

Niewątpliwie o patriotycznej wartości spektaklu decyduje doborowa obsada. W rolę kpt. Władysława Raginisa wcielił się ks. Mateusz Gąsowski. Kapłan stanął na wysokości zadania, przyswoił długą rolę. Brawurowo zagrał Raginisa. Widzów zachwyciła inteligentna interpretacja wyuczonych, długich tekstów. Wzruszająca była rozmowa bohaterskiego dowódcy spod Wizny z małą dziewczynką oraz dialog z siostrą. Padły słowa o honorze, żołnierskiej powinności wobec ojczyzny, posłuszeństwie rozkazom, aż do śmierci. W roli siostry kapitana Raginisa Marii wystąpiła Roberta Kapelewska. Porucznika Stanisława Brykalskiego wspaniale zagrał nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiźnie – Sławomir Abramowicz. Wójt gminy Wizna Mariusz Soliwoda wystąpił w roli gen. Czesława Młota Fijałkowskiego.

Wszyscy aktorzy zdobyli wielkie uznanie widowni, dali popis swoich umiejętności. Uroku dodawały mundury wojskowe. Trudno uwierzyć, że to aktorzy – amatorzy. Prawdziwa uczta duchowa. Publiczność z zapartym tchem, w skupieniu i zadumie, śledziła losy bohaterów. Nie zabrakło momentów skłaniających do refleksji i łez. Widzowie mogli przenieść się do czasów wojny, doświadczyć atmosfery, jaka panowała wówczas w najbliższej okolicy. Dziękujemy aktorom za te emocje.

Dziękujemy reżyserowi spektaklu za wspaniałą żywą lekcję historii…

W niedzielę 12 września 2021 r. uczestnicy obchodów wzięli udział w uroczystej Mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Wiźnie, po której przemaszerowali pod pomnik Samodzielnej Grupy Operacyjnej Narew. Tam odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego. Zaproszeni goście wygłosili przemówienia.

Uczestnikami uroczystości byli m. in. wojewoda Bohdan Paszkowski, radny sejmiku Piotr Modzelewski, wicestarosta powiatu łomżyńskiego Maria Dziekońska, historyk Krzysztof Sychowicz, harcerze, uczniowie, samorządowcy, delegacje służb mundurowych, mieszkańcy.

Odczytano Apel Poległych , po czym żołnierze oddali Salwę Honorową. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do zebranych. Delegacje złożyły kwiaty. Na zakończenie wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wasilkowa.

Pamiętajmy, że zadaniem patriotów jest kultywowanie pamięci o bohaterach… W dzisiejszych czasach powinniśmy doceniać, że żyjemy w wolnym oraz bezpiecznym kraju i dziękować Bogu za każdy kolejny dzień.

Bożena Staszek

Autor M. Sz.

2021-09-22

Więcej informacji z tej kategorii