Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Pielgrzymka jest już na Jasnej Górze!

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Po trzynastu dniach zmagań, wyrzeczeń i przebytych kilometrów dotarli na Jasną Górę, by zanieść swoje intencje przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Mowa o 186 pątnikach, którzy brali udział w 37 Pieszej Pielgrzymce Łomżyńskiej na Jasną Górę. Wśród nich było 115 kobiet oraz 71 mężczyzn. Najstarszym pątnikiem okazał się 79-letni brat pochodzący z Zambrowa, natomiast tytuł “najmłodszego pielgrzyma” przypadł Franciszkowi, Oli oraz Marii, którzy są w wieku 9 lat.  Łącznie wraz ze służbami do Częstochowy dotarły 244 osoby.

Nie zabrakło deszczu, burz, nawałnic, ale także słońca, wiary, nadziei i miłości. Wszyscy pielgrzymi jednogłośnie stwierdzili, że po roku epidemii to był wyjątkowy czas. “Bóg dał mi siłę, żeby iść. Dziękuję, że moja rodzina jest zdrowa, że doczekaliśmy wnuka” – opowiada Anna z Wysokiego Mazwieckiego. Oprócz zapisanych pątników, na szlaku obecni byli  także ludzi dobrej woli, którzy poświęcili swój prywatny czas, by móc pielgrzymować, ale przy tym nieść pomoc innym. Na szczególne wyrazy podziękowania zasługują: Kierownik PPŁ- ks. Wiesław Ołowski, Zastępca Kierownika PPŁ- ks. Artur Akimowicz, Sekretariat- siostra Lidka Lekarz PPŁ- Joanna Kukwa, Szefowa Pielęgniarek- Jolanta Charchut, Apteka- br. Robert Kowalczyk, Szef Przemarszu PPŁ- ks. Mariusz Szulc, Służba porządkową- ks. Stanisław Siemion, Przewodnik PPŁ- ks. Łukasz Brzostowski Kwatermistrz- Monika Kaczyńska, Ceremoniarz- kl. Krystian Piekarski, a także porządkowi oraz załoga służby medycznej Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy.

Jak co roku w ostatnim dniu przed wejściem na Wały Jasnogórskie pielgrzymom towarzyszył Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej- Bp Janusz Stepnowski, który swoją obecnością na szlaku dodawał otuchy pątnikom. Na ponad 400 kilometrowej trasie pątnicy zaznali gościnności oraz otwartości serca i domu innych osób. Oprócz tego na szlaku wsparcie duchowe okazywali: ks. Łukasz Gołaszewski, ks. Zbigniew Prusiński, ks. Marcin Loba, ks. Radosław Ryłka, ks. Michał Turbaczewski, ks. Mateusz Krajewski, ks. Krzysztof Oporek, ks. Grzegorz Pędzich, ks. Krzysztof Dąbrowski.

Przewodnik 37 Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej ks. Łukasz Brzostowski opisuje tegoroczną pielgrzymkę jednym słowem-“wyjątkowa”

      2021-08-13 ks. Lukasz Brzostowski przewodnik 37 PPŁ

“Ks. Łukasz Brzostowski-Przewodnik Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę. Grupa łomżyńska w tym roku nie jest podzielona tak jak w poprzednich latach przez 37 lat byliśmy podzieleni na różne grupy regionalne. W tym roku idziemy jako jedna grupa, jako jedna wielka rodzina pielgrzymkowa diecezji łomżyńskiej i przez te 13 dni przeszliśmy około 450 km. w różnych warunkach atmosferycznych, jednak Pan Bóg zadbał o wszystko, zadbał też o dach nad głową, zadbał o to, żeby nasze żołądki były pełne, ale przede wszystkim Pan Jezus działa w Sakramencie pokuty i pojednania, działał przez kapłanów, którzy głosili konferencje, działał również w Eucharystii. I hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa “Ojcowskim Sercem”, które wypowiedział Papież Franciszek w liście na Rok św. Józefa. Nasza diecezjalna grupa pątnicza to połączenie młodości, dojrzałości życiowej. Najmłodsza pątniczka ma 9 lat, a najstarszy pielgrzym brat Lucjan ma 80 lat. Jeśli miałbym określić pielgrzymkę jednym słowem to byłoby to słowo “wyjątkowa”, gdyż każdy z nas jest zupełnie inny z różnym doświadczeniem życiowym, jednak każdy jest wśród nas mile widziany i wzajemnie się uzupełniamy. Ogromny szacunek należy się przede wszystkim muzycznym, którzy nam towarzyszą każdego dnia, przede wszystkim jest to zespół z grupy żółto-brązowej, którzy przez wiele, wiele lat tworzyli tą ekipę muzyczną w grupie żółto-brązowej, ale jest też dużo nowych twarzy, którzy pięknie uzupełniają ten starszy, dojrzały skład. Chciałbym też jako przewodnik podziękować medykom, porządkowym, służbie przemarszu, ekologom, bo naprawdę wykonywali wielką, wielką robotę w tym czasie. 37 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dobiega końca, ale nasze wędrowanie ku niebu trwa i Tobie Maryjo zawierzamy ten czas”.

Podczas homilii na Jasnej Górze przed obrazem Matki Bożej Bp Janusz Stepnowski podkreślał znaczenie rodziny i małżeństwa w życiu człowieka. Jak mówił związek małżeński może tworzyć tylko i wyłącznie kobieta oraz mężczyzna:

      2021-08-13 bp Janusz Stepnowski - homilia

 

37 Piesza Pielgrzymka Łomżyńska odbywała się w tym roku pod hasłem “Ojcowskim Sercem” związanym z Rokiem Rodziny i Rokiem św. Józefa. Poniżej fotorelacja z ostatniego dnia rekolekcji w drodze:

kp

Autor M. Sz.

2021-08-13

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Jutro Godzina Łaski

Wiara: Jutro Godzina Łaski

Jutro między godziną 12.00 a 13.00 zapraszamy do Kościołów na nabożeństwo Godziny Łaski. To niezwykły czas, o który...

Słowo Życia: 7 grudnia

Słowo Życia: 7 grudnia

ŚRODA DRUGIEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 11, 28-30 Jezus przemówił tymi słowami: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy...