Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki wprowadzono w Radulach

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W niedzielę 25 kwietnia 2021 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Radulach z inicjatywy ks. proboszcza Arkadiusza Ryłki, odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, syna podlaskiej ziemi który jak podają kroniki parafialne był w Radulach gdy budowała się drewniana kaplica.

W przeddzień uroczystości, w sobotni wieczór, odprawiona została Msza Święta przygotowująca do wprowadzenia relikwii bł. ks. Jerzego, w której uczestniczyły rodziny, dzieci i młodzież. Słowo Boże i homilię wygłosił ksiądz Mariusz Szulc, asystent KSM Diecezji Łomżyńskiej., ukazując postać błogosławionego księdza Jerzego jako kapłana, który całe swoje serce oddał Bogu, ojczyźnie oraz robotnikom, którym służył słowem i posługą sakramentalną. Po Mszy rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas wspólnej modlitwy mogliśmy wsłuchiwać się we fragmenty homilii głoszonych przez ks. Jerzego. Wieczór Uwielbienia zakończył się uroczystym, indywidualnym błogosławieństwem dzieci, młodzieży i całych rodzin z parafii i przybyłych gości. Każdy otrzymał pamiątkowy obrazek z modlitwą i wizerunkiem błogosławionego ks. Jerzego.

Podczas niedzielnej Mszy o godz. 9.00, dokonano uroczystego wprowadzenia relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Ksiądz proboszcz, Arkadiusz Ryłka, który przewodniczył Eucharystii, odebrał z rąk sołtysów wiosek należących do parafii Radule, relikwiarz z krwią bł. ks. Jerzego i odczytał pismo które otrzymał z rąk ówczesnego metropolity białostockiego abp. Tadeusza Wojdy. W słowie wprowadzającym do Eucharystii ks. proboszcz wyraził swoją radość z faktu że w naszej parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników od dziś możemy cieszyć się obecnością ks. Jerzego w znaku świętych relikwii. Wspólnie z proboszczem Mszę koncelebrował ks. prałat Jarosław Kotowski z Łomży – wikariusz biskupi, który wygłosił Słowo Boże. Kaznodzieja przypomniał o okoliczności tragicznej śmierci ks. Jerzego i przesłanie jakie po sobie pozostawił. „ Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, to słowa św. Pawła Apostoła były dewizą, wg której ks. Jerzy żył i nawoływał wszystkich wiernych do wprowadzania jej w swoje czyny każdego dnia.

Uroczystość ta stała się okazją, aby całej wspólnocie parafialnej przypomnieć postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który został zamordowany w październiku 1984 roku, ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 roku na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Dzięki inicjatywie i staraniom naszego proboszcza, relikwie na stałe zagościły w parafii Radule. Za wstawiennictwem bł. ks. Popiełuszki będziemy mogli wypraszać u Pana Boga potrzebne nam łaski.

Marta Rzędzian
Foto – Przemek Tryskuć

Autor M. Sz.

2021-04-26

Więcej informacji z tej kategorii