Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Początek Wielkiego Postu

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Jest to 40- dniowe przygotowanie do najważniejszej chrześcijańskiej uroczystości – Wielkanocy.

W naszym życiu musi być obecna modlitwa, post, jałmużna- mówi Biskup Pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej, Tadeusz Bronakowski.

-Modlitwa w intencji trzeźwości naszej Ojczyzny, duchowe ofiary, post od alkoholu, jak również konkretne czyny miłosierdzia, to prawdziwe skarby, które wzbogacają nasz naród, ale nie w przemijające dobra, ale w to co najważniejsze, wzmacniają siły duchowe narodu i odnawiają go moralnie. Wszyscy podejmujmy w tym szczególnym czasie dobrowolny dar abstynencji, który będzie naszą odpowiedzią na Wielkopostne wezwanie do Pokuty, ale także naszą odpowiedzią na ten trudny czas, który obecnie w przeżywamy, łączmy się w dzieło troski o trzeźwość w duchu odpowiedzialności za naszą Ojczyznę. 

      2024-02-14 bp Tadeusz Bronakowski

W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Wierni mogą spożyć trzy posiłki – dwa dla zaspokojenia głodu i jeden do syta.

Post ilościowy nie obowiązuje osób do 18. roku życia i powyżej 60. roku życia, podczas gdy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych powinni zachować wszyscy, którzy ukończyli 14 lat. Zwyczaj posypywania głów popiołem to znak żałoby i pokuty.

W tym roku Środa Popielcowa jest dniem solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie. W ramach ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w kraju, po każdej Mszy świętej będą zbierane środki na wsparcie seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom. Fundusze zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritas Polska.

Autor W M

2024-02-14

Więcej informacji z tej kategorii