Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Święcenia prezbiteratu w diecezji łomżyńskiej

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Obyście wytrwali, oby nie było momentów zmęczenia posługą. Kapłaństwo podobne jak małżeństwo, nie jest czymś sezonowym. Jeśli powiesz “tak” należy tego dotrzymać. Na zawsze pozostać wiernym Chrystusowi” – te słowa kierował biskup Janusz Stepnowski do czterech nowych kapłanów, o których bogatsza jest diecezja łomżyńska

Święcenia w stopniu prezbiteratu 25 maja br. w Katedrze parafii pw. św. Michała Archanioła w Łomży z rąk bp Janusza Stepnowskiego przyjęli diakoni:

– Dk. Kamil Buńkowski z parafii pw. Świętego Krzyża w Łapach

– Dk. Wojciech Karwowski z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu

– Dk. Rafał Orzechowski z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie

– Dk. Tomasz Konopko z parafii pw. świętego Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem

Podczas uroczystości nastąpił moment przedstawienia kandydatów do święceń, których dokonał ks. bp Janusz Stepnowski na prośbę ks. Roberta Bączka – rektora seminarium.

      2024-05-25 Przygotowanie do święceń prezbiteratu

Do przyjęcia święceń prezbiteratu kandydaci przygotowywali się kilka lat. Teraz mogą dostąpić godności kapłańskiej wskazywał ks. bp Janusz Stepnowski:

Teraz jako diakoni nosiliście tylko Komunię świętą do chorych, ale jako kapłani będziecie nieśli święte Oleje chorych, aby tych chorych umocnić, a czasami te Oleje są wiatykiem na tę pielgrzymkę w stronę życia wiecznego. Przez sześć lat, niektórzy siedem, nasi kandydaci oczekiwali na ten szczególny dzień swoich święceń, aby później pójść do różnych parafii naszej diecezji, tam pracować i nieść Słowo Boże.

      2024-05-25 Ks. bp Janusz Stepnowski o diakonach i nowych prezbiterach

Nowo wyświęceni kapłani po raz pierwszy założyli ornat mówił ceremoniarz diecezjalny, ks. Krzysztof Chodkowski

Nowo wyświęceni prezbiterzy nałożą teraz strój kapłański: stułę i ornat. Stuła symbolizuje godność i władzę urzędu kapłańskiego, ornat zaś jest symbolem słodkiego jarzma Pańskiego. Szaty te podkreślają godność świętych czynności, jakie kapłan pełni w Liturgii.

Podczas uroczystości ks. Rafał Orzechowski w imieniu neoprezbiterów dziękował za wsparcie podczas 6-letniej formacji prowadzącej do posługi kapłańskiej.

      2024-05-25 Ks. Rafał Orzechowski o podziękowaniu

To wielki dzień dla nas wszystkich mówił ks. Kamil Buńkowski – nowo wyświęcony prezbiter diecezji łomżyńskiej:

Ja myślę, że to taka ogromna radość wśród nas wszystkich. To jest taki moment, na który przygotowywaliśmy się tak na prawdę sześć lat. Ten czas minął dosyć szybko i teraz cieszymy się z tych chwil z naszymi bliskimi i gośćmi, którzy przybyli dzisiaj, aby wspólnie z nami świętować tę piękną uroczystość. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli, za poświęcony czas i modlitwę.

      2024-05-25 Ks. Kamil Buńkowski o swoich wrażeniach

Jesteśmy szczególnie szczęśliwi z dzisiejszego dnia, ponieważ to Bóg doprowadził do tego wydarzenia w życiu obecnych wśród nas nowych kapłanów mówi ks. Adam Filipowicz, Ojciec Duchowny łomżyńskiego seminarium:

Ogromna radość na pewno nam wszystkim towarzyszy, chociaż tak z punktu duchowego nie przeżywamy tego w kategoriach sukcesu, co takiej Bożej chwały, która się objawia, bo Bóg tak jak z miłości posłał swojego Syna na świat, aby świat zbawił, tak dzisiaj też posyła nowych kapłanów, aby Dobra Nowina była głoszona cały czas, aby ludziom było rozdzielane Boże błogosławieństw, Boże Słowo, przebaczenie i przede wszystkim Boża miłość i miłosierdzie w ludzkie serca. Cieszymy się, że tych kapłanów przybywa, bo dzięki temu Ewangelia może być nieustannie ludziom głoszona.

      2024-05-25 Ks. Adam Filipowicz o radości ze święceń

Nowi kapłani w niedzielę (26.05) odprawią swoje pierwsze Msze prymicyjne w rodzinnych parafiach, w których wzrastało ich powołanie.

Biskup Diecezji Janusz Stepnowski z rąk którego diakoni przyjęli święcenia prezbiteratu, wręczył im nominacje do posługi w parafiach:

– Ks. Rafał Orzechowski,  parafia pw. świętego Wojciecha w Wyszkowie
– Ks. Wojciech Karwowski, parafia pw. świętego Józefa Rzemieślnika w Zambrowie
– Ks. Kamil Buńkowski, parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej
– Ks. Tomasz Konopko, parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Autor M. D.

2024-05-25

Więcej informacji z tej kategorii

Łapy: Próba porwania dziecka

Łapy: Próba porwania dziecka

Do trzech lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy chcieli uprowadzić dziecko. Do szokującego zdarzenia doszło w...