Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Uroczystość świętego Wojciecha, Biskupa i Męczennika

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

23 kwietnia przypada w Kościele Katolickim Uroczystość świętego Wojciecha – Biskupa Męczennika i głównego Patrona Polski.

Jako jeden z pierwszych stanął na naszej ziemi, by głosić Ewangelię” – podkreśla ksiądz Roman Karaś, proboszcz parafii pw. świętego Wojciecha w Wyszkowie:

-Święty Wojciech jest Głównym Patronem Polski i zarazem też jest patronem naszej parafii świętego Wojciecha w Wyszkowie. Jako jeden z pierwszych stanął na ziemiach polskich, aby głosić Ewangelię. Poniósł męczeńską śmierć przez Prusaków, przez których został zabity włóczniami.

      2024-04-23 Ks. Roman Karaś o świętym Wojciechu

W parafii w Wyszkowie znajdują się relikwie św. Wojciecha:

-W naszej parafii posiadamy też Relikwie świętego Wojciecha, którym oddajemy cześć szczególnie w Uroczystość świętego Wojciecha przez specjalne modlitwy. Istnieje też możliwość oddania czci Relikwiom przez ucałowanie ich.

      2024-04-23 Ks. Roman Karaś o czczeniu świętego Wojciecha

Święty Wojciech zmarł 23 kwietnia w 997 roku śmiercią męczeńską. Ważnym miejscem kultu św. Wojciecha jest Gniezno, czyli symbol rodzącej się Polski oraz miejsce królewskich koronacji. Ku czci św. Wojciecha zostały wykonane słynne drzwi w Katedrze Gnieźnieńskiej odlane z brązu, na których w 18 obrazach-płaskorzeźbach przedstawione zostały sceny z życia Świętego.

W diecezji łomżyńskiej znajdują się cztery parafie pw. świętego Wojciecha: w Puchałach, w Szczepankowie, w Wyszkowie i w Ostrołęce.

Modlitwa za wstawiennictwem św Wojciecha:

Prosimy Cię, Panie, niech święty Wojciech; biskup i męczennik, wyjedna nam miłosierdzie Twoje, abyśmy otrzymali grzechów odpuszczenie i upragnione łaski. Święty Wojciechu, patronie naszej Ojczyzny! Użyźniłeś siejbę słowa Bożego krwią swoją, a w sercach naszych zaszczepiłeś miłość do Bogurodzicy. Bądź nam nadal przewodnikiem do nieba i uproś nam u Boga potrzebny hart ducha, abyśmy za twoją pomocą mężnie wyznawali swą wiarę i przez nią otrzymali nagrodę wieczną. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 

Autor M. D.

2024-04-23

Więcej informacji z tej kategorii