Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Vivat Jezus!

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

13 sierpnia 2021 r. Rycerze Kolumba obchodzili pierwsze wspomnienie liturgiczne swojego założyciela bł. ks. Michaela McGivneya. Tego dnia w łomżyńskiej katedrze odbyła się szczególna ceremonia przyjęcia nowych rycerzy.

Uroczystość została poprzedzona Mszą św. pod przewodnictwem ks. kan. Mariana Mieczkowskiego, który w słowie skierowanym do zebranych przybliżył osobę bł. ks. Michaela McGivneya. Po zakończonej Eucharystii została przeprowadzona Ceremonia Zasad Rycerskich Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, podczas której zebrani rycerze, ich rodziny oraz wierni mogli wysłuchać krótkich omówień na temat poszczególnych zasad rycerskich, jakimi powinni kierować się w swoim życiu Rycerze Kolumba. Następnie dokonano przyjęcia dwóch nowych braci i jednego kapłana.

Do zakonu Rycerzy Kolumba może dołączyć każdy pełnoletni mężczyzna, który żyje w zgodzie z nauczaniem Stolicy Apostolskiej i może przystępować do sakramentów święty.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. Do Polski przybyli w 2005 r., spełniając wolę papieża Jana Pawła II. Obecnie w naszym kraju liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, kapelanem stanowym jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W diecezji łomżyńskiej jest obecnie 400 Rycerzy Kolumba.

Joanna Ekstowicz

Autor M. Sz.

2021-08-16

Więcej informacji z tej kategorii