Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: W oczekiwaniu na Zesłanie Ducha Świętego – Dar Rady

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Pewna młoda dziewczyna rozpoczęła swoje dorosłe życie od znajomości z niedawno poznanym starszym mężczyzną. Były spotkania, dużo komplementów, prezentów. No i ta wiadomość – jestem w ciąży. Szok! Co teraz mam robić? – pytała. Rada znajomego była jednoznaczna – aborcja. Radził, naciskał, aż w końcu wręczył jej sporą część pieniędzy i to zrobiła. Zabiła własne dziecko i życie jej się posypało. Depresja, stany lękowe, psycholog – to tylko niektóre ze skutków dokonania aborcji. Po pewnym czasie poszła do spowiedzi i usłyszała słowa – „Wybaczam Ci, idź i więcej nie grzesz”. Rada prosta, konkretna, wypełniona ogromem czystej Miłości. Odeszła od konfesjonału i rozpoczęła zupełnie inne życie.

Powyższa historia pokazuje, jak wielu z nas poszukuje dziś pomocy i zwyczajnego, ludzkiego wsparcia. Na czasie są poradnie terapeutyczne, przychodnie psychologiczne, gdzie udziela się licznych rad, podejmuje się terapie, stara się wielu osobom pomóc. Zadajmy pytanie – „Czy zwykła rada udzielona przez kogoś znajomego spełnia oczekiwania i przynosi skutki w sercu osoby pogubionej i poranionej?”. Spójrzmy bardziej szczegółowo na Osobę Ducha Świętego i Jego dary, a w sposób szczególny na dar rady. Czym jest ten dar? Po co o niego prosimy? Co nam konkretnego przynosi w życiu codziennym i formacji duchowej?

Dar rady to zaproszenie i uzdolnienie do ufności, że Bóg jest Bogiem. Że nie ma takiej martwoty (nieszczęścia, tragedii, zła, grzechu), z którymi On by sobie nie poradził. Spójrzmy bardziej szczegółowo na fragment z Księgi Ezechiela, gdzie Bóg mówi: „Oto Ja otworzę wasze groby, wyprowadzę was z grobów, ludu mój, i wprowadzę do ziemi Izraela. Przekonacie się, że Ja jestem Panem” (Ez 37, 12-13). Poprzez dar rady Bóg pragnie pokazać nam, jak bardzo jest prawdziwy i autentyczny oraz jak mocno Mu zależy, aby każdy z nas mocno uchwycił się Jego „ręki” w swoim życiu.

Czy prosisz o ten dar Ducha Świętego? Zobacz, ile razy na dzień potrzebujemy konkretnej wskazówki co do naszego życia, pracy, rodziny – mąż popija już 10 lat a żona nie wie co ma robić. Próbowała już po ludzku wszystkiego włącznie z odwykiem. Młoda dziewczyna wplątała się w „szemrane” towarzystwo i totalnie nie wie, jak z niego wyjść. Młody pracownik jest coraz bardziej gnębiony przez pracodawcę i w sercu pyta, jak z tego wybrnąć. Tysiące sytuacji, wiele pytań pojawia się w naszym życiu. Warto zwrócić się wówczas krótką modlitwą do trzeciej Osoby Boskiej, aby przyszedł z konkretnym Słowem.

Duch Rady przychodzi poprzez natchnienie wewnętrzne, bardzo delikatne i ledwie zauważalne. Może ci pomóc poprzez napotkaną „przypadkowo” osobę. Kiedy Go prosisz o radę, otrzymujesz Słowo z Pisma Świętego i światło w sercu, aby iść w tym konkretnym kierunku. Jeśli tego posłuchasz i tak zrobisz, będą kolejne natchnienia wewnętrzne. Natomiast jeśli to zignorujesz, Duch Święty może przestać kierować do ciebie kolejne słowa i rady.

Jezus do swoich Apostołów mówił: „Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam podane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was”. Istotne jest, aby w danej sytuacji bardzo zaufać i oczekiwać konkretnej rady od Ducha Świętego. Im więcej jest trudu, tym bardziej widoczna jest pomoc Bożego Ducha. Piotr Apostoł, stojąc przed Wysoką Radą Sanhedrynu, wypowiedział znamienne słowa pod natchnieniem Ducha Świętego: „Bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi”.

Duch Święty poprzez dar rady daje przeświadczenie o słuszności podejmowanej przeze mnie decyzji lub kierunku mojego działania. Wyczuwa się wówczas, że ktoś taki korzysta z nadprzyrodzonej pomocy Boga. Dar rady stwarza w osobie poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Słysząc np. słowa: „Walcz o swoje małżeństwo a ja ci w tym pomogę”, można z pewnością i pokojem serca podejmować kolejne kroki ku uzdrawianiu relacji między małżonkami i dziećmi.

Jak bardzo istotny jest dar rady! Szczególnie ważny jest przy posłudze osób rządzących, wychowawców, kierowników duchowych, duszpasterzy itp. W dziełach świętych i błogosławionych możemy przeczytać o ich wdzięczności w osiągnięciu pełni dojrzałości chrześcijańskiej, które uzyskali dzięki poradom Ducha Świętego. Współpracując z tym darem, zyskujemy tak naprawdę w szybszym tempie głębszy poziom świętości. Ważne jest czyste serce i praktykowanie, najlepiej codziennie, przyjmowania Komunii św. podczas Eucharystii.

Spróbuj bardziej otworzyć swoje serce na ten niezwykle cenny dar, jakim jest rada i dostrzeż, jak blisko ciebie znajduje się Duch Święty. On wręcz szepcze nam do ucha wiele cennych rad i wskazówek.

ks. Łukasz Dawidowicz

Hits: 54

Autor J. E.

2021-05-01

Więcej informacji z tej kategorii

Mazowsze: Teleopieka dla seniorów

Mazowsze: Teleopieka dla seniorów

Cztery uratowane życia, 654 starsze osoby otoczone zdalną opieką – to obecny bilans pilotażowego programu teleopieki w...