Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: W Pradze trwa kontynentalna faza Synodu o Synodalności

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W Pradze trwa kontynentalna faza Synodu o Synodalności. Biorą w niej udział przewodniczący 39 konferencji episkopatów europejskich oraz delegaci z poszczególnych krajów, zarówno duchowni jak i świeccy. Wspólnie wypracują oni dokument, który później może być podstawą do kierunku, w którym będzie szedł Kościół.

Faza kontynentalna jest drugą z trzech faz całego Synodu o Synodalności. Przez kilka miesięcy na całym świecie trwały organizowane przez biskupów i proboszczów konsultacje z wiernymi. Na ich podstawie został przygotowany dokument finalny, który podsumowuje obrady w danym kraju. – W Polsce był taki wniosek, że powinniśmy poddać refleksji nasze duszpasterstwo. Dużym postulatem było to, żebyśmy zaczęli robić duszpasterstwo dla młodzieży, która nam z kościołów zniknęła – mówił w Poranku Siódma9, ks. Wiesław Kamiński, odpowiedzialny za synod w archidiecezji łódzkiej.

      2023-02-07 ks. Wiesław Kamiński

Na podstawie zebranych dokumentów z danych krajów, opracowany został dokument kontynentalny, który jest punktem wyjścia do refleksji w Pradze. – Opracowywaliśmy dokument, który jest dokumentem roboczym dla etapu kontynentalnego. W tym dokumencie są różne tezy. Na pewno dobrze, że on powstał. Co zostanie zrobione na tych spotkaniach, tego nie wiem. Mam nadzieję, że duch święty poprowadzi wszystkich uczestników synodu, również tego spotkania w Pradze tak, żeby powstało coś, co będzie zawierać bardzo konkretne wskazówki do tego, jak należy prowadzić kościół w obecnym czasie – mówił ks. Kamiński.

      2023-02-07 ks. Wiesław Kamiński o dokumencie

Wszyscy uczestnicy spotkania Synodalnego w Pradze do 9 lutego wypracują wspólny dokument. Na podstawie wypracowanych materiałów Stolica Apostolska stworzy osobny tekst, który będzie podstawą refleksji Synodu w Rzymie w październiku tego roku.

 

2023-02-07

Więcej informacji z tej kategorii