Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: 1-3 maja w sanktuarium – Wędrujące Madonny

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Sanktuarium w Małym Płocku w tym roku przeżywało swoiste Triduum Maryjne. Trzy pierwsze dni maja to dziękczynienie Bogu za łaskę ustanowienia sanktuarium Matki Pocieszenia Pani Małopłockiej.

1 maja – pierwsza sobota miesiąca – przez Niepokalane Serce NMP zawierzyliśmy Bogu nasze sanktuarium. 2 maja – pierwsza rocznica ustanowienia sanktuarium Matki Pocieszenia. Gromadziliśmy się pod przewodnictwem biskupa ordynariusza naszej diecezji, aby podziękować. Podziękować Bogu przez Maryję, za łaskę pobożności maryjnej. Potem całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Przez całą noc pomimo niesprzyjającej pogody wielu parafian i gości omadlało feretrony Maryjne w kościele. Pierwszy raz te obrazy przyszły drugiego maja, aby przez całą noc być z Matką Pocieszenia w ustanowionym już sanktuarium. 3 maja – odpust ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Odpustowe świętowanie w Małym Płocku to unikat w skali nie tylko naszej diecezji, lecz także całej Polski. W godzinie Anioła Pańskiego ulicami Małego Płocka i wszystkich wsi wędrują Madonny. Każda wieś i ulica Małego Płocka posiada kopię obrazu Czarnej Madonny, które każdego roku przechowuje inna rodzina. W ciągu całego roku gromadzą się mieszkańcy w takim domu na nabożeństwach majowych, październikowych oraz wypominkach za zmarłych w listopadzie. Raz w roku wychodzą owe feretrony Maryjne z domów i idą ulicami, polami, drogami do parafialnego kościoła, do Matki Boskiej Małopłockiej, aby złożyć Jej pokłon. Serce rośnie i wiara rośnie, gdy liczne rzesze wiernych danych ulic czy wsi wchodzą do małopłockiej świątyni w maryjnej kompanii.

Poprzez tę naszą maryjną pobożność oddajemy cześć Matce Najświętszej oraz wyrażamy Jej wdzięczność za opatrznościowe czuwanie na przestrzeni wieków nad losami Narodu Polskiego. Wieszcz narodowy Roman Brandstaetter w poetyckim utworze „Anioł Pański” pisze o wędrujących Madonnach. Wydaje się, że to o nas i do nas pisze:

Anioł Pański o tej porze
zwiastował Pannie Maryi,
śpiewają Madonny.
O tej porze wędrują Madonny.
Wychodzą z obrazów, z kapliczek, z kościołów
Idą.
Z głębi czasu i z głębi świata
Ulicami, polami, wszystkimi drogami
Gotyckie, renesansowe, barokowe, współczesne.
…wszystkie Madonny.
Dokąd wędrują Madonny?
Wędrują do Nazaretu,
aby złożyć pokłon
małej, drobnej, czarnookiej Maryi…

Bogu niech będą dzięki za wspólnotę wiary i modlitwy zbudowaną przez parafian i pielgrzymów. Dziękuje sołtyskom i sołtysom za organizację kampanii maryjnych z każdej wsi i ulicy Małego Płocka. Wszytko to po to, aby chwała Maryi rosła.

Dziękuję Diecezjalnemu Radiu Nadzieja za transmisje Mszy św., dziękuję za cotygodniowe transmisje ze środowej nowenny. Dziękuję Telewizji Polskiej – oddział Białystok za reportaż z naszego sanktuarium. Dziękuję Polskiemu Radiu – Programowi pierwszemu za przygotowanie w ramach studio reportażu i dokumentu z naszego sanktuarium. Wszystko to na chwałę Maryi, naszej Matki Pocieszenia. Niechaj Bóg będzie uwielbiony w tych modlitwach, różańcach, spowiedziach i przede wszystkim w każdej Eucharystii, która daje życie.

ks. Jan Pieńkosz – kustosz

Autor M. Sz.

2021-05-06

Więcej informacji z tej kategorii

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Przed jakimi wyzwaniami stoi dziś Kościół w Europie? Który temat podczas trzydniowego Zgromadzenia Plenarnego COMECE w...