Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Zbliża się 61.Tydzień Modlitw o Powołania

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Życiowa decyzja o wyborze powołania dotyka tożsamości człowieka, łączy się z poświęceniem życia, nie z samorealizacją. Podczas konferencji zapowiadającej 61. Tydzień Modlitw o Powołania podkreślano potrzebę tworzenia kultury powołaniowej, pracy Kościoła, katechezy, formatorów, którzy pomogą młodym ludziom rozpoznać powołanie.

Krajowy Duszpasterz Powołań, teolog duchowości z UKSW, ksiądz profesor Marek Tatar podkreślał, że wybór drogi powołania zaczyna się od samookreślenia się, kim jestem, odkrycia tożsamości:

Ten ogromny problem z próbami ideologizowania tak zwanej niebinarności. Pan Bóg powołuje mężczyzny i kobiety, to pierwsza rzecz, która domaga się jasnego określenia. Druga tożsamość to jest tożsamość chrześcijańska bazująca na Chrzcie. Jestem chrześcijaninem to znaczy przynależę do Chrystusa, czyli przyjmuję całe dobro, które Ewangelia wnosi w moje życie, ale również to, jakie Ewangelia stawia mi wymagania – podjęcia życia o charakterze ofiarniczym.

      2024-04-16 Ksiądz profesor Marek Tatar o powołaniu

Realizacja powołania polega na podjęciu zobowiązań Kościoła, nie zaś dopasowywaniu Kościoła do swoich potrzeb, a także wyborze swojego charyzmatu na podstawie talentów, osobistych predyspozycji.

Sekretarz Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, Diecezjalny Duszpasterz Powołań, Ojciec Duchowny Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie – ksiądz Michał Pabiańczyk podkreśla, że powołanie wymaga wyzbycia się kultury światowej, planów o samorozwoju, kariery:

-Tak na prawdę to ja wchodzę w model ufności, a nie przewidywania i planowania czy kreowania mojej przyszłości. To jest tak daleko różne od mentalności współczesnego świata, który chce zaplanować sobie swoje życie, a przy okazji dobrze się bawić. Ksiądz, który miałby się poświęcić dla innych ludzi i na prawdę umiłować ich kosztem też swojego życia jakoś daleko odbiega od tej tożsamości. Kryzys tożsamości, tego tym jestem, istotnie wpływa na to, czy ta osoba rozezna swoje powołanie przez 6 lat.

      2024-04-16 Ksiądz Michał Pabiańczyk o wymaganiach

61. Tydzień Modlitw o Powołania rozpoczyna się w najbliższą niedzielę i będzie mu towarzyszyło hasło „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”. Temat Tygodnia modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego nawiązuje do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

Na stronie episkopat.pl znajdują się materiały, składające się z pięciu zeszytów, pomocne w przeżyciu tygodnia. Tydzień modlitw o powołania potrwa do 27 kwietnia.

Autor M. D.

2024-04-16

Więcej informacji z tej kategorii