Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Wielki Piątek – męka i śmierć Chrystusa

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W Wielki Piątek w Kościele Katolickim wspominana jest męka i śmierć Chrystusa na Krzyżu. Dla chrześcijan to dzień żałoby oraz skupienia, skłaniający do refleksji na ludzkim życiem.

Kościół nie sprawuje tego dnia Mszy Świętej, ale jedynie Liturgię Godzin i Liturgię Męki Pańskiej, której najważniejszym elementem jest Adoracja Krzyża- wyjaśnia ks. Krzysztof Chodkowski:

-“Jedno nabożeństwo w każdym kościele parafialnym i nie tylko, w którym w uroczysty sposób celebrowana jest pamiątka śmierci Pana Jezusa. Liturgia Wielkiego Piątku, Liturgia Męki Pańskiej skupia się na słuchaniu Bożego Słowa, odsłonięciu i uczczeniu Krzyża oraz na Komunii świętej z konsekrowanych darów, które były wcześniej konsekrowane w Wielki Czwartek wieczorem”

      2024-03-28 Ksiądz Krzysztof Chodkowski o Wielkim Piątku

Ostatnim akcentem Liturgii Wielkiego Piątku jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Wielki Piątek jest dniem postu ilościowego: trzy posiłki, w tym jeden do syta i jakościowego: nie spożywa się tego dnia pokarmów mięsnych. Zgodnie z tradycją, w Watykanie odbędzie się dziś Droga Krzyżowa z udziałem głowy Kościoła, papieża Franciszka. Nabożeństwu będą towarzyszyć autorskie rozważania.

Autor M. D.

2024-03-29

Więcej informacji z tej kategorii