Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

ZUS: Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce i w regionie

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Przeciętna emerytura brutto wypłacana w kraju obecnie wynosi ponad 3 tys. zł miesięcznie. Najwyższa emerytura jest kilkanaście razy większa,  przekracza kwotę 43 tys. zł. Taką wysoką emeryturę otrzymują mieszkaniec województwa śląskiego z oddziału ZUS w Zabrzu. Natomiast w Polsce najniższe świadczenie w wysokości 2 groszy wypłaca oddział ZUS we Wrocławiu.

Emeryt ze Śląska  na swoje świadczenie pracował blisko 63 lata, a karierę zawodową zakończył w wieku 86 lat. Jego emerytura wypłacana przez zabrzański Oddział ZUS jest najwyższa w kraju. Żaden inny oddział ZUS w Polsce nie wypłaca wyższego świadczenia niż 40 tys. zł. Jednak w naszym kraju nie brakuje osób, których świadczenie przekracza kilkanaście, czy nawet 20 tys. zł. Kolejnymi rekordzistami z wysokimi uposażeniami emerytalnymi są: mieszkaniec Warszawy, którego świadczenie przekracza 36 tys. zł,  klient Oddziału ZUS w Poznaniu z emeryturą w wysokości bliską 32 tys. zł, czy kobieta, której emeryturę wypłaca bydgoski ZUS, w wysokości ponad 30 tys. zł.

 

      2023-05-09 Katarzyna Krupicka, rzecznik ZUS województwa podlaskiego

 

Dłuższa praca się opłaca

– Warto dokładnie przemyśleć moment przejścia na emeryturę. Należy pamiętać, że im dłużej będziemy pracować przed przejściem na zasłużony odpoczynek zawodowy, tym więcej odprowadzimy składek i świadczenie będzie wyższe. Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Jeden rok dłuższej pracy to nawet 15 proc. wyższe świadczenie.  Ponadto późniejsze przejście na emeryturę powoduje, że statystyczne średnie dalsze trwanie życia przyjęte do wyliczenia emerytury jest coraz mniejsze. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższą emeryturę – wyjaśnia rzeczniczka.

Przed podjęciem decyzji o przejściu na świadczenie i zakończeniu aktywności zawodowej warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora emerytalnego oraz z doradców emerytalnych. Pełna wiedza na temat naszego przyszłego świadczenia pozwoli w przemyślany sposób zdecydować o właściwym momencie skorzystania z uprawnień emerytalnych.

 

ZUS

Autor ES

2023-05-09

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 30 września

Słowo Życia: 30 września

WSPOMNIENIE ŚW. HIERONIMA, DOKTORA I PREZBITERA   Łk 9, 43b-45 Gdy wszyscy pełni byli podziwu dla wszystkich...