Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

ZUS: ponad połowa uprawnionych w Podlaskiem aktywowała bon turystyczny

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Od sierpnia ub.r. rodzice za wypoczynek z dzieckiem mogą płacić bonem turystycznym. W całym kraju z bonów może skorzystać ponad 4 mln osób. Do tej pory w całym kraju aktywowano ponad 2,4 mln bonów. Na Podlasiu uprawnionych jest ponad 116 tys. osób, z czego aktywowano dotychczas 60 tys., a całkowicie wykorzystano ponad 20,5 tysiąca.

Bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Można z niego skorzystać nie tylko w wakacje ale również przez cały rok.

Z tygodnia na tydzień coraz więcej osób uprawnionych aktywuje swój bon turystyczny i dokonuje nim płatności. Dotychczas aktywowano ich 60 tys., co stanowi 13 tys. więcej niż w czerwcu. Znacznie wzrosła liczba osób, które zrealizowały bon w całości, z 11 tys. w czerwcu – do 20,5 tys. obecnie. Nadal jednak wielu uprawnionych mieszkańców naszego województwa nie zdecydowało się na aktywację bonu (57 tys.). Dotychczas bonami zrealizowaliśmy płatności na ponad 43.7 mln zł. Najwięcej bonów aktywowano w województwie mazowieckim – ponad 645 tys. i w śląskim – 476 tys. – mówi Anna Ilukiewicz, rzecznik ZUS na Warmii i Mazurach.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie. Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę i aktywować go wcześniej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze” – informuje rzeczniczka.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.

ZUS

Hits: 22

Autor J. T.

2021-07-28

Więcej informacji z tej kategorii

Łomża: rusza sezon grzewczy

Łomża: rusza sezon grzewczy

W Łomży rusza sezon grzewczy, a to znak, że jesień jest już za rogiem. Od dzisiaj mieszkańcy Łomżyńskiej Spółdzielni...