Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Abp Tadeusz Wojda o Bożym Miłosierdziu: to przesłanie na dzisiejsze czasy

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Miłosierdzie Boże to szczególne przesłanie na dzisiejsze czasy, powiedział metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda. 20 lat temu – 17 sierpnia 2002 roku – Jan Paweł II w Krakowie-Łagiewnikach zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Stało się to podczas jego ostatniej pielgrzymki do Polski. Arcybiskup Tadeusz Wojda zaznaczył, że Miłosierdzie jest cechą Boga na każdy czas.

– To wielkie przesłanie na dzisiejsze czasy. Żyjemy w trudnych czasach. Tego Miłosierdzia dzisiaj potrzebujemy bardzo. Widzimy co się dzieje w świecie, widzimy walkę z wiarą, walkę z Bogiem, walkę z symbolami religijnymi – potrzeba tego Miłosierdzia, żeby Pan Bóg – który z tego powodu pewnie cierpi bardzo mocno, przebaczał nam te grzechy, które popełniamy i to wszystko, co się dzieje w świecie – mówił hierarcha.

Dodawał, że Miłosierdzie jest szczególną przestrzenią, w której doświadczamy Boga: Doświadczamy rzeczywiście bliskości Boga, doświadczamy tej dobroci Bożej i stajemy się też narzędziem Miłosierdzia. Bo potrafimy je przekazywać innym: przebaczając, zapominając i wybaczając krzywdy czy podejmując cierpienia i modlitwy dla dobra tych, których jest tak bardzo dużo. Podejmując cierpienie, chociażby w intencji nawrócenia niewierzących, tych, którzy się pogubili – żeby ich wzmocnić, żeby im towarzyszyć. Także to Miłosierdzie, jest dla nas otwarte, jest do naszej dyspozycji – tylko potrzeba tej świadomości – wyjaśnia metropolita gdański.

Duszpasterz tłumaczy, że Miłosierdzie Boże należy przeżywać w ciszy – by poznać bliskość Boga:

– My żyjemy jak w jakimś mechanizmie, który robi ogromnie dużo hałasu i nie jesteśmy w stanie usłyszeć Pana Boga, nie jesteśmy w stanie doświadczyć tej bliskości. Musimy przywrócić ciszę w naszym sercu, wyciszyć się poprzez modlitwę, medytacje, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Mszę Świętą. Potrzeba tych momentów wyciszenia się, żeby zrozumieć i poznać bliskość Boga – podkreśla arcybiskup Tadeusz Wojda.

Jan Paweł II jest autorem encykliki o Bożym Miłosierdziu – “Dives in misericordia”. Dał w niej teologiczne pogłębienie dla kultu Bożego Miłosierdzia, głoszonego przez świętą siostrę Faustynę Kowalską.

IAR

Hits: 21

Autor P. G.

2022-08-17

Więcej informacji z tej kategorii

GD: Andrzej Duda, burmistrz Kolna

GD: Andrzej Duda, burmistrz Kolna

"Gościem Dnia" Radia Nadzieja był Andrzej Duda, burmistrz Kolna. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą...