Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Bp Marek Solarczyk: Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu i spotkania, także w temacie wiary

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

„Nie spodziewałem się takiej decyzji. Jest nowy czas, nowe wyzwanie ale przede wszystkim stała jest troska, która przyświecała Janowi Pawłowi II by być z młodymi ludźmi, towarzyszyć im i wspierać w odkrywaniu tajemnic Pana Boga” – powiedział w Poranku “Siódma9” bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Papież Franciszek postanowił przenieść diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży z Niedzieli Palmowej na Niedzielę Chrystusa Króla. Decyzja wejdzie w życie w przyszłym roku. Papież zapowiedział to przed przekazaniem przez młodzież z Panamy znaków ŚDM delegacji z Lizbony, która będzie gościła to wydarzenie w 2023 roku.

Bp Marek Solarczyk w rozmowie z Michałem Kłosowskim nie krył zaskoczenia decyzją Ojca Świętego. „Nie spodziewałem się jej. To dzieło trwa i jest to tylko kwestia zmiany terminu i okoliczności do których się przyzwyczailiśmy. Jest nowy czas, nowe wyzwanie ale przede wszystkim stała jest troska by być z młodymi ludźmi, wspierać ich w przyjmowaniu Boga. To wszystko jest wyrażone w tajemnicy ŚDM przeżywanego w diecezjach” – podkreślił przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Bp Marek Solarczyk jest prawdopodobnie jedynym biskupem w Polsce, który prowadzi lekcje religii w szkole. Michał Kłosowski pytał duchownego o to jak przebiega zdalna katecheza. „Jestem wstanie to opanować. Jeszcze nie jestem stary i niedołężny i potrafię się w tym odnaleźć. Musiałem nauczyć się obsługi specjalnej platformy internetowej. Mam wielką radość, szczególnie gdy zaczynamy. Przesyłam uczniom materiały, jedną jednostkę lekcyjną mamy bezpośrednią. Kiedy uczniowie się logują, pozdrawiają, gdy widzę jak reagują – jest wielka radość. Widzę także ich pokoje w których są krzyże, święte wizerunki” – poinformował biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Duchowny wskazał także na głód spotkania. Jego zdaniem uczniowie jak nigdy dotąd chcieliby być w szkole. „Głód spotkania wynika z różnych aspektów. Przede wszystkim jest to naturalna forma kontaktu i relacji człowieka. To jest też naturalna forma naszego spotkania z Panem Bogiem. Bez względu na środki jakie są podejmowane, ważna jest otwartość, bliskość, zrozumienie i troska. Jeżeli chodzi o sprawy duchowe niesamowicie fundamentalne jest wspólne przeżywanie łaski Pana Boga. To wszystko co może dokonać się poprzez cyfrowe formy jest pewną pomocą, podtrzymaniem pewnych pragnień. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu i spotkania, także w temacie wiary” – zaznaczył bp Marek Solarczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

Autor adam

2020-11-27

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Sanktuarium Św. Idziego w Wyszkowie cieszy się nowym instrumentem muzycznym. W niedzielę 27 listopada na Mszy Świętej...

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Minionej soboty 26 listopada Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej Diecezji Łomżyńskiej świętował swoje...

Słowo Życia: 27 listopada

Słowo Życia: 27 listopada

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU   Mt 24, 37-44 Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak było za dni Noego, tak będzie...

Słowo Życia: 26 listopada

Słowo Życia: 26 listopada

SOBOTA TRZYDZIESTEGO CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO   Łk 21, 34-36 Jezus powiedział do swoich uczniów: „Uważajcie na...

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

W te niedziele rozpocznie się dzieło duchowej adopcji kapłanów. Powstało ono ponad 12 lat temu. W akcji każdy może...