Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Bp Stepnowski podczas Liturgii Męki Pańskiej: Módlmy się, aby tych Dróg Krzyżowych w naszym życiu było jak najmniej

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

“Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok, a natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe” – słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii wg św. Jana.

W Łomżyńskiej Katedrze odbyła się uroczystość Liturgii Męki Pańskiej, której przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. W słowie, które skierował do wiernych podkreślał, że elementem centralnym Pasji jest Krzyż, “a na tym Krzyżu Chrystus, który oddaje swoje życie za każdego człowieka. Jest dość specyficzne w Pasji świętego Jana, że to Chrystus decyduje o momencie swojej śmierci. Tak jak w Pasji u świętego Marka to inni decydują, u świętego Jana on pozostaje do ostatniego momentu swojego życia tym Panem, który skłania głowę i wypowiada te słowa «Wypełniło się»”. 

Biskup przypomniał także, że Krzyż Chrystusa jest pułapką na Szatana: “Krzyż Chrystusa może zatrzymać Szatana i jego zakusy (…). Jeśli z tym Krzyżem jesteśmy związani to on będzie kotwicą i naszego życia, ale będzie też wskazywał kierunek dla każdego z nas. A jeśli tego Krzyża zabraknie to jaki kierunek możemy obrać? Gdzie pójdziemy? Do kogo pójdziemy?”

Podczas dzisiejszej uroczystości w Kościołach szczególnie modlimy się o pokój:

“Chrystus doświadczył tego Krzyża w swoim życiu. Nie raz i wy doświadczacie tych Krzyży, a nie raz musicie na waszych barkach dźwigać czy pomagać dźwigać Krzyże innych osób. Każdy naród miał swoją Drogę Krzyżową. My też w czasie II wojny światowej, w czasie okupacji sowieckiej też mieliśmy naszą Drogę Krzyżową. Teraz inny naród ma swoją Drogę Krzyżową. Drodzy Bracia i Siostry nadziei nie traćmy. Prośmy Pana o pokój dla naszego kontynentu, bo to ostatecznie on zwyciężył świat. On jest tym Królem.”

Po nabożeństwie nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu.

Zapraszamy do odsłuchania całej homilii:

      2022-04-15 Homilia bp Janusza Stepnowskiego z Liturgii Męki Pańskiej

pg/md

Hits: 97

Autor P. G.

2022-04-15

Więcej informacji z tej kategorii