Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Czyżew: Wspomnienia św. Izydora Oracza

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W ostatnią sobotę września br. Czyżew był gospodarzem pierwszego dnia szesnastych Krajowych Uroczystości Wspomnienia Św. Izydora Oracza – patrona miedzy innymi rolników.

Uroczystości rozpoczęły się od posadzenie w Parku Podworskim dębu „Izydor”. O godz. 10:00 bp Tadeusz Bronakowski w miejscowym kościele parafialnym odprawił Mszę. św. w intencji rolników i ludzi ciężkiej pracy. Zwracając się do zebranych w świątyni przypomniał fragmenty nauczania Prymasa Tysiąclecia oraz św. Jana Pawła II dotyczące znaczenia pracy ludzkiej na roli.

Z udziałem m. in. parlamentarzystów oraz przedstawicieli samorządów różnych szczebli dalsza część z okazji wspomnienia hiszpańskiego świętego odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie. „Od dwunastu lat w sobotę spotykamy się w szkołach rolniczych i zespołach szkół. W tym roku postanowiliśmy spotkać się w Czyżewie” – powiedział przewodniczący Stowarzyszenia św. Izydora Oracza Witold Karczewski. W uzasadnieniu tego wyboru zaznaczył, że Czyżew jest gminą miejsko – wiejską z bardzo silnie rozwiniętym rolnictwem; rolnictwem tradycyjnym, które jednak idzie z duchem czasu.

W czasie trwania uroczystości zostały wręczone pamiątkowe grawertony, dyplomy i odznaczenia osobom oraz instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju rolnictwa w regionie. Uczniowie ZSOiZ w Czyżewie w montażu słowno – muzycznym przypomnieli historię życia św. Izydora Oracza.

Tekst i fot. Radosław Sienicki

[related limit=”5″]

Autor adam

2020-09-28

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Sanktuarium Św. Idziego w Wyszkowie cieszy się nowym instrumentem muzycznym. W niedzielę 27 listopada na Mszy Świętej...

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Minionej soboty 26 listopada Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej Diecezji Łomżyńskiej świętował swoje...

Słowo Życia: 27 listopada

Słowo Życia: 27 listopada

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU   Mt 24, 37-44 Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak było za dni Noego, tak będzie...

Słowo Życia: 26 listopada

Słowo Życia: 26 listopada

SOBOTA TRZYDZIESTEGO CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO   Łk 21, 34-36 Jezus powiedział do swoich uczniów: „Uważajcie na...

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

W te niedziele rozpocznie się dzieło duchowej adopcji kapłanów. Powstało ono ponad 12 lat temu. W akcji każdy może...