Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Diecezja Łomżyńska: Kościół i ołtarz w Radulach zostaną poświęcone

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Kościół pw. MB Królowej Męczenników w Radulach (gmina Tykocin) i znajdujący się w nim ołtarz zostanie poświęcony przez biskupa Janusza Stepnowskiego. Uroczystość odbędzie się w połowie września.

Parafia pw. MB Królowej Męczenników w Radulach położona jest w północno – wschodniej części diecezji łomżyńskiej przy trasie S8 Warszawa – Białystok. Oddalona 55 km od Łomży, 25 km od Białegostoku. Została ona wydzielona w całości z terytorium parafii Tykocin. W roku 1980 ówczesny wikariusz parafii Tykocin ks. Jana Mrowca poddał pomysł utworzenia w Radulach punktu katechetycznego. 5 lat później funkcjonował już samodzielny ośrodek duszpasterski którego rektorem był ks. Piotr Zabielski – późniejszy pierwszy proboszcz w Radulach.

Kościół murowany razem z plebanią, która jest połączona z kościołem, wybudowano w latach 1982-1989 z funduszy parafian i ks. Piotra który mając szerokie kontakty w USA jeździł do Ameryki głosił kazania, prowadził rekolekcje i w ten sposób finansowo wspierał budowę nowej świątyni. Kościół został pobłogosławiony 13.09.1987 r. przez biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej Edwarda Samsela, a 1 listopada tego samego roku została erygowana parafia. W historii parafii bardzo pięknie zapisali się wszyscy proboszczowie którzy duchowo i materialnie pracowali z wiernymi.

Wspominany już ks. Piotr Zabielski od 1984 roku rektor odpowiedzialny za ośrodek duszpasterski, a w latach 1987-89 proboszcz parafii, ks. Janusz Kubrak (proboszcz w latach 1989-1993), ks. Zdzisław Godlewski który przez ostatnie 27 lat (od 1993 do sierpnia 2020), pełnił gorliwie posługę proboszcza a jako dobry gospodarz dbał o piękno świątyni.

W Radulach jest Szkołą Podstawowa w której uczy się 120 uczniów. Z parafii pochodzi 4 księża zakonni, ks. Bernard Backiel MIC, ks. Hilary Rogowski SDB, ks. Marek Sadowski CM i ks. Artur Rogowski SDB. Msze Święte w niedziele sparowane są o godz. 9:00 i 11:00, natomiast w dni powszednie o godz. 8:00 (dodatkowo w październiku i maju o godz.18:00). Cmentarz parafialny położony jest w odległości 600 metrów od kościoła. Parafia Radule jest jedną z najmniejszych w diecezji łomżyńskiej, liczy 550 wiernych (140 rodzin).

Do parafii należą wioski: Radule, Leśniki, Pajewo i Rzędziany. Parafianie w większości zajmują się prowadzeniem gospodarstw rolnych, część osób pracuje w pobliskim Białymstoku lub prowadzi swoją działalność. Niestety liczba parafian maleje, młodzież wyjeżdża do miasta, za granicę, wioski się wyludniają, pozostaje dużo pustych niezamieszkałych domów.

Mimo to w parafii istnieją grupy parafialne: Koła Różańcowe: żeńskie i męskie, ministranci, KSM, Koła Koronkowe, Margaretki. We wrześniu w Radulach odbyło się diecezjalne rozpoczęcie nowego roku pracy formacyjnej Ekip – Notre Dame. Od października 2020 r., w parafii istnieją lektorzy dorośli, a w I niedziele miesiąca Msze Święte z kazaniami do dzieci i Niedziele Adoracyjne.

– Przez mój czas posługi w Radulach została wykonana elewacja i docieplenie świątyni, odnowiona figura Pana Jezusa przed kościołem i krzyż misyjny. Wykonany został remont organów, malowanie skrzyni organowej i plebanii, uporządkowany został teren za kościołem i wokół cmentarza, wyremontowana łazienka dla wiernych oraz utworzona kaplica pogrzebowa. Koszt inwestycji Parafialnych przez ostatnie 2 lata wyniósł 450 tyś zł. Jako proboszcz dziękuję wiernym Parafianom i Gościom za ofiarność i UM Tykocin na czele z p. burmistrzem Mariuszem Dudzińskim i Radnymi za wsparcie finansowe. Parafianie Radul są bardzo przywiązani są do kościoła, tradycji – ten kościół był ich marzeniem i stąd powstała tak piękna świątynia, o którą dbają i troszczą się duchowo i materialnie – mówi ks. Akradiusz Ryłka, obecny proboszcz parafii.

Poświęcenie kościoła i ołtarza w Radulach odbędzie się 18 września 2022 r., o godz. 12:00.

Parafia w Radulach/red. pg

Autor M. Sz.

2022-06-02

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 30 września

Słowo Życia: 30 września

WSPOMNIENIE ŚW. HIERONIMA, DOKTORA I PREZBITERA   Łk 9, 43b-45 Gdy wszyscy pełni byli podziwu dla wszystkich...