Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ksiądz profesor Krzysztof Pawlina powiedział, że “księża męczennicy dali świadectwo ufności, że Bóg ich wyzwoli”. Kościół katolicki obchodzi dziś Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. W tym dniu, 77 lat temu, wyzwolony został niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau. Zamordowano w nim blisko 900 duchownych z Polski, spośród 1773 więzionych tam polskich księży i biskupów.

Ksiądz prof. Krzysztof Pawlina podkreślił, że Dzień ten ma na celu upamiętnienie księży, którzy stali się ofiarami dwóch totalitaryzmów.

– Kiedy przystępujemy do święceń, mamy taką świadomość, że jesteśmy skazani na śmierć. Jest męczeństwo krwi, ale też jest męczeństwo życia. Tych, którzy chcą dochować wierności przykazaniom, ale też i przyrzeczeniom kapłańskim – niektórych to bardzo dużo kosztuje – powiedział ksiądz Pawlina. Dodał, że “chcemy pamiętać o księżach, którzy oddali życie, którzy zostali uwolnieni, a także o tych księżach, którzy w czasie wojny, w konspiracji prowadzili wykłady, sprawowali ‘po cichu’ msze święte – to przecież też jest jakaś forma męczeństwa” – podkreślił duchowny.

Przypomniał, że polscy księża byli i pozostaną symbolem poświęcenia.

– To, że Polska przetrwała w takiej formie, z takim duchem, ze swoim językiem – to właśnie trzeba przypominać w tym szczególnym Dniu, w którym mówimy o męczeństwie kapłanów. Wzrusza mnie, kiedy słyszę, że współcześni kapłani, którzy pracują na Ukrainie, a przecież tylko z naszej diecezji warszawskiej pracuje tam 12 kapłanów – oni mówią: ‘My zostajemy z wami’ – tak mówią do Ukraińców – a to znaczy, że oni decydują się na śmierć – zauważa ksiądz prof. Krzysztof Pawlina.

Podkreśla, że powinniśmy “dziękować w modlitwie kapłanom, szczególnie w tym dniu, za ich heroiczne świadectwo”.

– W sercu każdego kapłana, który przystępuje do święceń jest taka decyzja – tak – daję życie Bogu. Nikt nie wie, jakiego Bóg życia zażąda, czy męczeństwa wprost, czy oddania całkowitego: nauczaniu, duszpasterstwu, spowiedzi czy pocieszaniu. Kiedy dzisiaj znowu wojna wraca echem do nas, to w dzień męczenników kapłanów, warto by zastanowić się nad kapłanami, których mamy najbliżej, może należy podziękować im za posługę, za nich się pomodlić, a za tych co odeszli – to ‘wieczny odpoczynek’ – bo dali piękne świadectwo przetrwania, ale też ufności, że Bóg ich wyzwoli – powiedział rektor Akademii Katolickiej w Warszawie.

Konferencja Episkopatu Polski informuje, że ogólnopolskie uroczystości z okazji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej odbędą się jak co roku w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Dziś na 11 zaplanowano otwarcie wystawy i prezentację multimedialną o kapłanach męczennikach II wojny światowej. Mszy świętej, która rozpocznie się w południe, będzie przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

KEP przypomina, że ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej ma na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu. “Obchody w Kaliszu są kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau za ocalenie. W obawie przed likwidacją obozu, zawierzyli się oni świętemu Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła świętego Józefa w Kaliszu. Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku. Ocaleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Ostatni z nich, ksiądz Leon Stępniak, zmarł w 2013 roku” – podkreślono w komunikacie.

W 70. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau – 29 kwietnia 2015 roku – do kaliskiego sanktuarium pielgrzymowali biskupi i kapłani z całej Polski.
Wśród około 3 tysięcy uwięzionych w Dachau zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich 1773 pochodziło z Polski. 868 duchownych zostało zamęczonych w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.

IAR/fot. BP KEP

Hits: 10

Autor P. G.

2022-04-29

Więcej informacji z tej kategorii