Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: Nie wchodźmy na lód! – Apeluje Straż Pożarna

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Strażacy apelują i przypominają o bezpieczeństwie na zamarzniętych zbiornikach wodnych, dodatkowo padający śnieg uniemożliwia ocenę nawierzchni.
Oficjalnie nie ma zakazu wchodzenia na akweny wodne, ale należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, brygadier Arkadiusz Obrycki przypomina, że wchodzenie na lód, poza lodowiskami, zawsze wiąże się z ryzykiem, a jeśli zauważymy, że pod kimś  załamał się lód, najważniejsze jest zachowanie spokoju.

-Najważniejsza rzecz, nie powinnyśmy impulsywnie reagować i wskakiwać do akwenu wodnego, ze względu na to, że z jednej osoby poszkodowanej, będą dwie, najważniejsze to zachować spokój, wezwać odpowiednie służby, możemy próbować dotrzeć do osoby, która wpadła do tego akwenu na takiej zasadzie, że w pobliżu znajdziemy gałąź, bądź szalik i próbować podać tej osobie. Nie wchodźmy na lód, ze względu na to, że skoro ta osoba wpadła, to pod nami również może się ten lód załamać.

      2023-12-07 brygadier Arkadiusz Obrycki

Straż Pożarna zaleca zabieranie ze sobą czakanów, jeśli decydujemy się, aby wejść na lód. To przy ich pomocy w razie wypadku będziemy mieli większą szansę, aby się wydostać. Przydatny może być również gwizdek, bo w przypadku załamania się lodu, będzie to wymagało mniej siły, niż wołanie o pomoc.

Autor W M

2023-12-07

Więcej informacji z tej kategorii