Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: Straż Pożarna apeluje o bezpieczeństwo w sezonie grzewczym

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Rozpoczął się sezon grzewczy, Straż Pożarna przypomina o zasadach bezpiecznego ogrzewania domów.
Pamiętajmy o przeglądach instalacji- mówi rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, brygadier Arkadiusz Obrycki.

-Najważniejsza rzecz to przede wszystkim dbanie o przewody kominowe, obecnie stolarka okienna jest nowa i musimy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, stosować mikrowentylację, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. Pamiętajmy o zrobieniu szczelnego budynku i rozszczelnieniu przewodu kominowego.

      2023-12-05 brygadier Arkadiusz Obrycki

Strażacy rekomendują instalację czujki czadu, która wykryje tlenek węgla stanowiący zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Należy także sprawdzać szczelność wentylacji, miejmy na uwadze, że gaz ten jest niewidoczny, niesłyszalny i niewyczuwalny -dodaje Brygadier Arkadiusz Obrycki

-Powinniśmy jak najszybciej opuścić pomieszczenie, ewentualnie możemy otworzyć okna i zrobić przewiew pomieszczeń, a przede wszystkim wezwać Straż Pożarną, która miernikami zmierzy i sprawdzi stężenie tlenku. Czyszczenie przewodów kominowych jest to obowiązek mieszkańców domu oraz nie zabezpieczajmy tak szczelnie domu, bo musi być wentylacja. My jako Straż Pożarna zalecamy zakup czujek, jest to niewielki koszt, który może uratować życie. Ostatnio mieliśmy tego typu zdarzenie, gdzie czujka zaalarmowała mieszkańców i szczęśliwie opuścili dom.

      2023-12-05 brygadier Arkadiusz Obrycki o kontroli wentylacji

Czujka czadu może działać do 10 lat, a jej koszt to około stu złotych.

 

Autor W M

2023-12-05

Więcej informacji z tej kategorii

GD: Andrzej Duda, Burmistrz Kolna

GD: Andrzej Duda, Burmistrz Kolna

Rozpoczęta budowa obwodnicy, podwyżki cen energii, a także temat darmowego bezpłatnego transportu dla seniorów - to...