Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Krew niezwykle potrzebna

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W minioną niedzielę, 18 października 2020 roku, w dniu wspomnienia św. Łukasza Ewangelisty – patrona służby zdrowia, w Centrum Katolickim papieża Jana Pawła II w Łomży odbyła się 66. edycja akcji „Oddaj krew… z Chrystusem”.

Jesień, to czas pogodowych zawirowań i wiążących się z nimi przeziębień. Stąd więc w październikowych edycjach, prowadzonej już niemal 13 lat w parafii Krzyża Świętego w Łomży, akcji krwiodawstwa zgłasza się mniejsza liczba dawców. W tym roku, dodatkowo, powodem niższej frekwencji jest pandemia COVID-19. Niestety – obawa przed zakażeniem, stan izolacji czy kwarantanny, albo choroba – wyłączają wiele osób z uczestnictwa w tym cyklicznym przedsięwzięciu parafialnym.

Mimo tych wszystkich przeciwności, w październikowej edycji akcji „Oddaj krew… z Chrystusem” do punktu poboru krwi zaaranżowanego w przestronnych wnętrzach Centrum Katolickiego zgłosiło się 35 osób pragnących oddać bezcenny, niezastąpiony lek ratujący życie i zdrowie. Po wstępnych badaniach lekarskich, którym zawsze poddawani są kandydaci na dawców, krew oddało 31 osób. W tej liczbie, co szczególnie cieszy, pięcioro po raz pierwszy uczestniczyło w naszej parafialnej akcji, a jedna z nich oddała krew pierwszy raz w życiu. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim. Efektem tej akcji jest uzyskanie niemal 14 litrów krwi.

Zauważyć wypada, że w czasie pandemii koronawirusa, z racji znacznie mniejszej liczby dawców, krew staje się lekiem deficytowym, a do jej oddawania częściej zachęcają media. Także nasze lokalne środki społecznego komunikowania włączyły się w promocję tej szlachetnej idei. W miniony wtorek, 13 października, o akcji „Oddaj krew… z Chrystusem” szeroko informowało Diecezjalne Radio Nadzieja, a w sobotę, 17 października, Polskie Radio Białystok. W niedzielę, w trakcie trwania akcji poboru krwi, do Centrum Katolickiego przybili dziennikarze Telewizji Białystok i Polskiego Radia Białystok. Po południu i wieczorem wyemitowane zostały relacje z naszej parafialnej akcji. Dziękujemy za zainteresowanie i promocję nie tylko naszej akcji, ale w ogóle idei honorowego krwiodawstwa.

Z okazji patronalnego Święta Służby Zdrowia wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim, którzy w samarytańskim duchu niosą pomoc chorym i słabym, a słowa szczególnych podziękowań kierujemy do pracowników publicznej służby krwi. Wszystkim życzymy satysfakcji z trudnej i odpowiedzialnej służby na rzecz bliźnich oraz wdzięczności pacjentów i ich rodzin.

Zbliża się listopad, w którym corocznie obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. W tym roku, z racji pandemii, nie odbędzie się tradycyjne uroczyste spotkanie. Tą drogą więc pod adresem wszystkich krwiodawców oraz wszystkich zaangażowanych w honorowe krwiodawstwo kieruję słowa szczerej wdzięczności i płynące z serca życzenia zdrowia i wszelkich Bożych łask.

Kolejna edycja parafialnej akcji „Oddaj krew… z Chrystusem” zaplanowana została na 13 grudnia br. Już dziś zapraszamy do wzięcia w niej udziału.

Tekst i foto – Tadeusz Babiel

[nggallery id=4194]

[related limit=”5″]

Autor adam

2020-10-19

Więcej informacji z tej kategorii

12 kwietnia: Rozmnożenie chleba

12 kwietnia: Rozmnożenie chleba

PIĄTEK DRUGIEGO TYGODNIA OKRESU WIELKANOCNEGO   J 6, 1-15 Jezus udał się na drugi brzeg Jeziora Galilejskiego,...