Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ks. dr Leszek Gęsiak: Naszym wyzwaniem jest pójście tam, gdzie jeszcze nie dotarliśmy

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

„Jednym z wyzwań, o których mówi papież Franciszek jest to, aby pójść na granice, czyli pójść tam gdzie jeszcze nie dotarliśmy. Każda rozgłośnia radiowa, każda telewizja, każdy portal będą na tyle katolickie (powszechne), na ile będą chciały wyjść ze swoich «okopów» i będą szukały miejsca dotarcia do tych, którzy ich nie słuchają i nie widzą” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. dr Leszek Gęsiak SJ (Konferencja Episkopatu Polski). W rozmowie z Michałem Kłosowskim nowy rzecznik KEP mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed nim i przed Kościołem w Polsce.

„Mam świadomość ogromu wyzwań, które stoją przed pracą, której się podejmuję. To chociażby kwestia dobrych relacji z mediami, dobrej obecności w mediach. Jest to problem, który towarzyszył i towarzyszy Kościołowi, który szuka swojego dobrego miejsca w przestrzeni medialnej. Jest to przestrzeń bardzo elastyczna, ona się ciągle zmienia. Jeszcze 20 lat temu zasadniczo wszystko opierało się na telewizji i ew. radiu. Dzisiaj ten punkt ciężkości przesuwa się w stronę mediów społecznościowych, zwłaszcza da się to zauważyć wśród ludzi młodych. Media niesłychanie szybko ewoluują – trzeba być cały czas «podpiętym pod sieć»” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Rozmówca Michała Kłosowskiego mówił m.in. o tym jaki obraz Kościoła chciałby przekazywać światu.

„Na pewno chciałbym, żeby obraz Kościoła był obrazem pełnym, obiektywnym, prawdziwym i obecnym we wszystkich płaszczyznach medialnych, które są dostępne i z jakich korzystają ludzie” – mówił ks. Gęsiak.

„Dużo dobrych rzeczy jest obecnych i będę chciał je kontynuować. To, co noszę w sercu od dawna – niezależnie od tego jakie funkcje pełnię – to to, że chciałbym, żeby o Kościele mówiono nie tylko w kontekście rzeczy bardzo trudnych, złych, czasem wstydliwych i bolesnych, ale także, żeby mówiono w kontekście tego, czym Kościół żyje na końcu” – kontynuował.

„W Kościele dzieje się wiele wspaniałych, pozytywnych rzeczy. Tak wielu tu fantastycznych ludzi oddanych Kościołowi do granic. O nich często w ogóle nie mówi się w mediach” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

„Oczywiście musimy mówić także o naszych bolączkach, musimy stawać w prawdzie jako Kościół – to się dokonuje, choć jest to proces trudny, bo stanięcie w prawdzie nie jest rzeczą łatwą dla nikogo. Komunikat musi być prawdziwy. Kościół dostaje po głowie z różnych stron. Jeśli dostawałby tylko za to, co złe to dobrze. Natomiast bardzo często dostajemy też za rzeczy, przy których nie jesteśmy winni” – dodał.

W rozmowie poruszono także kwestię obecności Kościoła w mediach. Czy Kościół może próbować rozmawiać z ludźmi, którzy niekoniecznie są mu przychylni?

„Jednym z wyzwań, o których mówi papież Franciszek jest to, aby pójść na granice, czyli pójść tam gdzie jeszcze nie dotarliśmy. Każda rozgłośnia radiowa, każda telewizja, każdy portal będą na tyle katolickie (powszechne), na ile będą chciały wyjść ze swoich «okopów» i będą szukały miejsca dotarcia do tych, którzy ich nie słuchają i nie widzą” – powiedział rzecznik KEP.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

[related limit=”5″]

Autor adam

2020-09-03

Więcej informacji z tej kategorii

GD: Andrzej Duda, Burmistrz Kolna

GD: Andrzej Duda, Burmistrz Kolna

Rozpoczęta budowa obwodnicy, podwyżki cen energii, a także temat darmowego bezpłatnego transportu dla seniorów - to...