Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ks. dr Marcin Sobiech: W Różańcu zastanawiamy się jak naśladować Jezusa i Maryję

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

„Różaniec nie jest to tylko odmówienie dziesięciu Zdrowaś Maryjo i Ojcze Nasz. W Różańcu zastanawiamy się jak naśladować Jezusa i Maryję w swoim życiu. Jest to szkoła, w której nauczycielką jest Maryja” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. dr Marcin Sobiech. 

7 października wspominamy Najświętszą Maryję Pannę Różańcową. Ks. dr Marcin Sobiech w poranku „Siódma9” przypomniał, że jest to święto ustanowione na pamiątkę wielkiego zwycięstwa pod Lepanto zjednoczonych wojsk chrześcijańskich nad wojskami tureckimi.

„Papież św. Pius V ustanowił takie święto na cześć Matki Bożej Różańcowej, bo w tym samym czasie i on i mieszkańcy Rzymu modlili się przez wstawiennictwo Matki Bożej przed ikoną Salus Populi Romani właśnie o wyswobodzenie nie tylko ludu rzymskiego – jak głosi tytuł tej ikony – ale o wyswobodzenie całego ludu chrześcijańskiego spod jarzma muzułmańskiego. Modlitwa różańcowa wtedy pomogła i stąd święto Matki Bożej Różańcowej” – powiedział ks. Sobiech.

W rozmowie z Anną Czytowską ks. dr Marcin Sobiech mówił dlaczego Pius V modlił się do Matki Bożej Różańcowej.

„To była modlitwa, z której tradycji on wyrastał. Ten święty papież był wcześniej dominikaninem i jako dominikanin został wybrany na tron Piotrowy. Modlitwa różańcowa była dla niego czymś naturalnym, co rozumiał, co kochał, dzięki czemu może wiele wyprosić, bo miał takie doświadczenie” – tłumaczył gość poranka „Siódma 9”.

„Tytuł Matki Bożej Różańcowej jest wyjątkowy, ponieważ jest związany z modlitwą, a nie sanktuarium” – podkreślił rozmówca Anny Czytowskiej.

„To jest wyjątkowość tego wyzwania. Zazwyczaj wiele wezwań Matki Bożej jest związana z sanktuariami, a tutaj jest konkretnie z modlitwą. To też jest podkreślenie ważności tej modlitwy i dzisiejsze święto powinno nam zwrócić uwagę na piękno modlitwy różańcowej, jej wartość, ale jednocześnie ważność tej modlitwy w życiu każdego chrześcijanina” – dodał.

Ks. dr Marcin Sobiech przypomniał, że 13 października w Fatimie Matka Boża przedstawiła się: „Jestem Najświętszą Maryją Panną Różańcową”. Wybiera w Fatimie to wezwanie. W innym objawieniu w Gietrzwałdzie mówi byśmy codziennie odmawiali różaniec.

Ks. dr Marcin Sobiech powiedział, że różaniec to modlitwa kontemplacji podczas której rozważamy i zatrzymujemy się nad tajemnicami.

„Nie jest to tylko odmówienie dziesięciu Zdrowaś Maryjo i Ojcze Nasz. W Różańcu zastanawiamy się jak naśladować Jezusa i Maryję w swoim życiu. Jest to szkoła, w której nauczycielką jest Maryja. Można i z nią i do niej chodzić” – mówił ks. Sobiech.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Autor adam

2020-10-07

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 30 września

Słowo Życia: 30 września

WSPOMNIENIE ŚW. HIERONIMA, DOKTORA I PREZBITERA   Łk 9, 43b-45 Gdy wszyscy pełni byli podziwu dla wszystkich...