Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ks. Jacek Kotowski: Celem hospicjów perinatalnych jest m.in. wsparcie rodziców, którym wali się świat

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

„Rodzicom wali się świat. Nie wiedzą co robić. Hospicja perinatalne są po to, żeby ich wesprzeć. (…) Tacy rodzice często mówią mi, że czują się sami, są bezradni. Warto żeby umówić ich na wizytę z lekarzem, który dokładnie powie co to za wada, jakie są rokowania, czy to dziecko dożyje do porodu, czy – niestety – umrze przed swoimi narodzinami. Ważne, żeby wtedy, gdy pytań w głowie jest wiele, stał przy nich psycholog, który podbudowuje, nie ocenia, pomaga przeżyć ten trudny czas” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. Jacek Kotowski, Duszpasterz Rodzin Diecezji Łomżyńskiej.

Czym jest hospicjum perinatalne?

„To nie tylko miejsce, ale także ludzie, którzy służą pomocą rodzicom, którzy oczekują narodzin poważnie chorego dziecka. W Polsce istnieje wiele takich hospicjów. W naszej diecezji [diec. łomżyńska] prowadzimy hospicjum, które tworzą kompetentni ludzie, fachowcy. Pomagamy tym rodzicom, którzy dowiadują się, że ich dziecko będzie żyło krócej niż oni, czyli ma tzw. wadę letalną. Dziecko umrze przed swoimi narodzinami, albo zaraz po nich niezależnie od tego jak będziemy je leczyć. Takie dziecko ma wadę rozwojową, która powoduje, że leczenie nie jest w stanie mu pomóc” – odpowiedział ks. Kotowski.

Rozmówca Anny Czytowskiej mówił o tym, jak bardzo istotne jest zapewnienie wsparcia rodzicom takich dzieci.

„Rodzicom wali się świat. Nie wiedzą co robić. Hospicja perinatalne są po to, żeby ich wesprzeć. (…) Tacy rodzice często mówią mi, że czują się sami, są bezradni. Warto żeby umówić ich na wizytę z lekarzem, który dokładnie powie co to za wada, jakie są rokowania, czy to dziecko dożyje do porodu, czy – niestety – umrze przed swoimi narodzinami. Ważne, żeby wtedy, gdy pytań w głowie jest wiele, stał przy nich psycholog, który podbudowuje, nie ocenia, pomaga przeżyć ten trudny czas. Jest też położna, która cały czas stara się ich prowadzić, załatwia skierowania, itd. Jest również ksiądz. (…) Zgłaszające się pary to ludzie, którzy zdecydowali, że – niezależnie od tego, co się stanie – decyzję o życiu i śmierci dziecka chcą zostawić Panu Bogu/naturze (dla niewierzących). Nie decydują się na tzw. przesłankę eugeniczną, przerwanie życia dziecka” – mówił gość Poranka „Siódma9”.

„Z perspektywy czasu widzę, że warto pomagać tym rodzicom. Po czasie przychodzą do nas i dziękują za szansę, że mieli możliwość zobaczyć swoje dzieciątko, mogli je pożegnać, oddać Panu Bogu” – dodał ks. Kotowski.

Ksiądz odniósł się do ostatnich ulicznych protestów sprzeciwiających się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.

„Nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Prawo do życia jest prawem przyrodzonym. Jeśli to zostawimy Bogu, jeśli pożegnamy nasze dziecko to w rodzicach jest pewność, że dopełnili wszystkiego i w dziecku widzą człowieka. Cała nasza pomoc świadczy o tym, że nie chowamy “zarodka”, “zlepku komórek”, ale człowieka, który ma pełne prawo do życia. Pogrzeb takiego dziecka jest także potrzebny do przeżywania żałoby przez rodziców. On wprowadza pokój w sercu. Ból oczywiście pozostaje zawsze, ale łatwiej przeżyć żałobę, kiedy wiemy, że zrobiliśmy wszystko” – mówił gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

[related limit=”5″]

Autor adam

2020-11-04

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Sanktuarium Św. Idziego w Wyszkowie cieszy się nowym instrumentem muzycznym. W niedzielę 27 listopada na Mszy Świętej...

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Minionej soboty 26 listopada Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej Diecezji Łomżyńskiej świętował swoje...

Słowo Życia: 27 listopada

Słowo Życia: 27 listopada

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU   Mt 24, 37-44 Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak było za dni Noego, tak będzie...

Słowo Życia: 26 listopada

Słowo Życia: 26 listopada

SOBOTA TRZYDZIESTEGO CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO   Łk 21, 34-36 Jezus powiedział do swoich uczniów: „Uważajcie na...

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

W te niedziele rozpocznie się dzieło duchowej adopcji kapłanów. Powstało ono ponad 12 lat temu. W akcji każdy może...