Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ks. prof. Józef Kloch: Każdy duchowny winien zwrócić uwagę na ile jest komunikatywny mówiąc do kogokolwiek

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

„Trzeba przejąć styl, który jest używany w sieci. Duchowni często tego nie potrafią. Kiedy wejdą na ambonę to kończą kiedy chcą. Dziś świat inaczej myśli i mówi. Trzeba się do tego nagiąć by głosić Ewangelię” – powiedział w Poranku “Siódma9” ks. prof. Józef Kloch z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Tematem rozmowy Michała Kłosowskiego był Internet, który jest miejscem spotkania młodych ludzi. Jednocześnie wyzwaniem dla Kościoła, który powinien wykorzystywać to narzędzie do ewangelizacji. Gość Poranka “Siódma9” ocenił, że to bardzo trudne zadanie. „Dziś wszyscy jesteśmy zamknięci w domach. Trzeba sięgnąć do Internetu bo tam są młodzi ludzie i to w bardzo wielkim zakresie. Internet jest sposobem by do nich trafić, choć również jest i zagrożeniem. Z tego sobie wszyscy zdajemy sprawę” – powiedział.

Ks. prof. Józef Kloch podkreślił, że Kościół musi używać tych narzędzi, których używa młodzież. „Jesteśmy świadomi zagrożeń. Mówi się o dzisiejszych młodych ludziach, że jest to pokolenie pochylonych głów. Wystarczy popatrzeć na obiad rodzinny lub spotkanie w kawiarni. Niestety prawie wszyscy patrzą w smartfony. To nie jest dobre zjawisko ale jednocześnie Internet jest szansą dotarcia do młodzieży. Nawet przez serwis społecznościowy jakim jest TikTok. W tym przypadku jest to docieranie do młodzieży, która w ogóle nie ma nic wspólnego z religią” – zaznaczył.

Duchowny zwraca uwagę, że Internet jest protezą ale obecnie często jesteśmy zmuszeni by korzystać z tego narzędzia. „Dzięki sieci znaczna część społeczeństwa ma pracę. Duszpasterze mogą kontaktować się ze swoimi parafianami, katecheci ze swoimi uczniami, wykładowcy ze studentami. Mając świadomość tego, że Internet to proteza to i tak powinniśmy z niej skorzystać. Co to byłby za duszpasterz, który zostawiłby swoje owce ponieważ nie ma ich w kościele. Trzeba ich szukać” – apelował ks. prof. Józef Kloch.

Gość Michała Kłosowskiego ocenił, że język, którym posługują się duchowni jest ogromnym wyzwaniem. „Ten język ogromnie różni się od języka codziennego. Każdy duchowny winien zwrócić uwagę na ile jest komunikatywny mówiąc do kogokolwiek: dorosłych, młodzieży, dzieci. Czy oni mogą go dzisiaj zrozumieć” – powiedział ks. prof. Józef Kloch.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

[related limit=”5″]

Autor adam

2020-12-03

Więcej informacji z tej kategorii

12 kwietnia: Rozmnożenie chleba

12 kwietnia: Rozmnożenie chleba

PIĄTEK DRUGIEGO TYGODNIA OKRESU WIELKANOCNEGO   J 6, 1-15 Jezus udał się na drugi brzeg Jeziora Galilejskiego,...