Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ku Trzeźwości Narodu – Alkoholizm

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Alkoholizm – realne zagrożenie istnienia ludzkości

Istnieniu ludzkości, której każdy z nas jest częścią, zagraża wiele procesów, wiele zdarzeń. Naukowcy od wieków układają listę zagrożeń egzystencjalnych, które mogą spowodować wyginięcie rodzaju ludzkiego. Współczesnym liderem tej niechlubnej listy jest zwykle broń nuklearna. Olaf Helmer, wybitny futurolog amerykański, twórca technik badań prognostycznych, za drugie najpoważniejsze po zagładzie nuklearnej zagrożenie ludzkości, uznał alkoholizm.

Alkoholizm to jedna z najpoważniejszych chorób, jakie dotykają ludzi. Mimo tego alkohol należy do najpopularniejszych używek na świecie. W społeczeństwach większości krajów nadal istnieje duże przyzwolenie na jego spożywanie. I chociaż badania jednoznacznie pokazują, że alkohol jest jednym z najniebezpieczniejszych środków psychoaktywnych, wiele społeczeństw podchodzi do niego z wielką lekkomyślnością. Lekceważony jest fakt, że alkohol ma ogromny potencjał uzależniający i jest przyczyną przedwczesnej śmierci nie tylko tych, którzy piją, ale i dużej liczby osób postronnych.

Szacuje się, że na całym świecie uzależnionych od alkoholu jest około 400 milionów osób, a ponad  3 mln ludzi rocznie umiera w wyniku nadużywania alkoholu. Najwięcej osób umiera na skutek urazów takich jak wypadki drogowe, samookaleczenia, przemoc, także z powodu chorób układu pokarmowego, schorzeń sercowo-naczyniowych, a część z powodu chorób zakaźnych, nowotworów, zaburzeń psychicznych i innych problemów zdrowotnych.

Musimy mieć świadomość, że alkohol należy do grupy tzw. depresantów, czyli substancji, które przy dłuższym używaniu znacznie obniżają nastrój. Badania pokazują, że obok depresji, problemy z alkoholem są ważną przyczyną zachowań samobójczych. U wielu osób, które odebrały sobie życie, stwierdza się obecność alkoholu we krwi. Ponad 70% osób po nieudanych próbach samobójczych potwierdza, że bezpośrednio przed próbą samobójczą piło alkohol, aby dodać sobie odwagi, aby pozbyć się lęku.

Wyniki badań mówią wyraźnie, że u osób uzależnionych od alkoholu ryzyko targnięcia się na własne życie wzrasta ponad 60 razy w stosunku do innych osób.

I chociaż problem samobójstw jest problemem złożonym i na ten czyn może złożyć się wiele czynników, to nie wolno lekceważyć w tym kontekście problemów alkoholowych naszego społeczeństwa, czy też innych uzależnień zwłaszcza w grupie młodych.

Niedawno słyszeliśmy, że ponad 5 tys. osób rocznie ginie w Polsce w wyniku samobójstw. „To tak jakby z mapy naszego kraju zniknęło jedno niewielkie miasteczko”, powtarzano w mediach.

Troszcząc się o trzeźwość naszego narodu troszczymy się o to, aby Polacy byli zdrowi, aby z optymizmem i odpowiedzialnością podchodzili do różnych problemów i wspólnie je rozwiązywali. Aby cenili dar życia otrzymany od Stwórcy. Wszystkich nas przecież obowiązuje przykazanie „Nie zabijaj!”. Jakże wymownie w tym kontekście brzmią słowa św. Jana Pawła II, które przed laty wypowiedział na naszej ojczystej ziemi, a które stale trzeba przypominać. Nasz św. Papież wołał wtedy z ojcowskim bólem: „Nie niszcz siebie! Wszyscy znamy ten nałóg, który tak wiele nam zaszkodził w przeszłości, a który dzisiaj zdaje się znowu potęgować. Mówię więc do każdego i do każdej: nie niszcz siebie! Nie wolno ci niszczyć siebie, bo nie żyjesz tylko dla siebie. Kiedy więc degradujesz siebie przez nałóg, to równocześnie niszczysz drugich. Szkodzisz twojej rodzinie, twoim dzieciom. Osłabiasz społeczeństwo, które liczy na twoją trzeźwość…”.

Św. Janie Pawle II, uproś naszemu narodowi łaskę kroczenia drogą trzeźwości!

      2022-09-30 Ku Trzeźwości Narodu - Felietony Ks. Bp. Tadeusza Bronakowskiego

Ks. Bp Tadeusz Bronakowski

Autor ES

2022-09-30

Więcej informacji z tej kategorii

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

W ostatniej audycji "Rozmowy o Kościele" gościliśmy Księdza Jacka Dąbrowskiego, który opowiedział o wspólnocie...

Słowo Życia: 2 grudnia

Słowo Życia: 2 grudnia

PIĄTEK PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU   Mt 9, 27-31 Gdy Jezus przechodził, szli za Nim dwaj niewidomi, którzy głośno...