Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ku Trzeźwości Narodu – Felieton bp. Bronakowskiego: 12 sierpnia

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

12 sierpnia 2022

Maryjność pomocą w praktykowaniu cnoty trzeźwości

Sierpień, miesiąc abstynencji, jest miesiącem wielkich świąt maryjnych, takich jak Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej i Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. One to skłaniają do refleksji nad naszymi obowiązkami względem Matki Chrystusa i naszej Matki. Jednocześnie te piękne święta zachęcają nas do jeszcze gorliwszej służby pod sztandarem Maryi.

Kalendarz liturgiczny Kościoła właśnie w sierpniu dostarcza nam wielu wspaniałych przykładów świętych, którzy oznaczali się wielką czcią Maryi. Wśród nich jest szczególnie nam bliski św. O. Maksymilian Maria Kolbe, którego wspomnienie będziemy obchodzić w niedzielę.

Ten niezwykły kapłan i męczennik uczy nas, że najlepsze nabożeństwo do Niepokalanej, to oddanie się Jej bez zastrzeżeń, bez granic. To prosta relacja dziecka do Matki, płynąca z dziecięcej miłości i ufności. Św. O.Maksymilian zapewnia, że gdy będziemy ufać Maryi bezgranicznie, a sobie zupełnie nic, wtedy wiele będziemy potrafili zdziałać dla chwały Bożej. We wszystkich trudnościach zaleca nam wzywać imienia Maryi. W Niej znajdziemy pewny ratunek przez złem.

Dla apostołów trzeźwości w naszej Ojczyźnie św. Maksymilian jest nie tylko wzorem oddawania czci Niepokalanej, ale również wzorem praktykowania cnoty trzeźwości. Ojciec Kolbe wymagał od zakonników w Niepokalanowie abstynencji od alkoholu i tytoniu. Na początku wojny, 5 września 1939 roku, tak powiedział do współbraci: „Wielu z was już tutaj nie powróci więcej. Ja też tej wojny podobno nie przeżyję. Ale pamiętajcie: kochajcie Niepokalaną i we wszystkich trudnościach do Niej się zwracajcie (…) Proszę was, drogie dzieci, przyrzeknijcie mi, że będziecie starać się zachowywać to wszystko, o czym wam tyle mówiłem. Uczyńcie to dla Niepokalanej. Przyrzeknijcie mi, że nie będziecie palić papierosów. Przyrzekacie? [Przyrzekamy – odpowiedzieli chórem zgromadzeni bracia]. Przyrzeknijcie także, że nie będziecie pili wódki. Przyrzekacie? [Przyrzekamy – odpowiedzieli bracia jednogłośnie]”.

Zanotowano również jego słowa ojcowskiego napomnienia z lutego 1940 roku. W czasie niedzielnej konferencji popołudniowej powiedział do braci w Niepokalanowie: „Dzieci drogie, zróbcie mi tę przyjemność i po mojej śmierci również nie palcie papierosów i nie pijcie wódki – odmówcie, gdy częstują”.

Moi drodzy! Św. Maksymilian wiedział, że abstynencja od alkoholu, od tytoniu sprzyja wierności także innym zobowiązaniom i przyrzeczeniom. To ważne, aby budować swoje życie duchowe na mocnym fundamencie modlitwy i umartwienia. Bardzo ważna jest rezygnacja z tego wszystkiego, co może nam łatwo odebrać wolność wewnętrzną.

Ufności do Matki Bożej i troski o rozwój duchowy ojciec Maksymilian nauczył się w domu rodzinnym. W sytuacjach trudnych jego mama powtarzała: „Matka Najświętsza nie opuści. Matka Najświętsza pomoże”. Przyszły święty na całe życie zapamiętał powiedzenie swojej mamy. Dom rodzinny św. Maksymiliana przepojony był żywą wiarą i wzajemną miłością. Jego ojciec – Juliusz Kolbe, był tercjarzem. Ze źródeł wiadomo, że nie pił ani nie palił. Oboje z żoną troszczyli się bardzo o rozwój duchowy synów. W ich domu naczelne miejsce zajmowały obrazy Pana Jezusa i Matki Najświętszej. Wspólna codzienna modlitwa stanowiła prawdziwą szkołę pobożności. Warto również wspomnieć powód opuszczenia przez rodzinę Łodzi, w sytuacji, kiedy nareszcie nastąpiła poprawa warunków materialnych. Dlaczego więc rodzice przyszłego Świętego podjęli decyzję o przeprowadzce? Otóż we wspomnieniach rodzinnych czytamy, że „wyprowadzili się, by chłopcy się nie zepsuli”. Widzimy więc, jak wielka była odpowiedzialność rodziców za katolickie wychowanie dzieci.

I my nie ustawajmy w szerzeniu czci Maryi, a także w pracy nad otrzeźwieniem naszego narodu.

      2022-08-12 Ku Trzeźwości Narodu - Felietony bp. Tadeusza Bronakowskiego

Hits: 15

Autor P. G.

2022-08-12

Więcej informacji z tej kategorii

GD: Andrzej Duda, burmistrz Kolna

GD: Andrzej Duda, burmistrz Kolna

"Gościem Dnia" Radia Nadzieja był Andrzej Duda, burmistrz Kolna. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą...