Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Kolęda 2022 – jak wyglądają tegoroczne wizyty duszpasterskie

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Wspólna modlitwa, poświęcenie domu i błogosławieństwo rodziny. To jedne z głównych celów wizyty duszpasterskiej. Sprawdziliśmy, w jaki sposób poszczególne łomżyńskie parafie organizują te spotkania.

W parafii pw. Bożego Ciała trwają już odwiedziny kolędowe. Tutaj księża spotykają się z wiernymi w ich domach. Porządek kolęd dostępny jest na stronie parafii.

W parafii pw. Krzyża Świętego kolęda rozpoczyna się dzisiaj, 3.01. i będzie to także, po roku przerwy, tradycyjne spotkanie w domach wiernych. Od poniedziałku do piątku księża parafian będą odwiedzać od godz. 15, w soboty od godz. 9. Porządek kolęd jest w gazetce parafialnej i w gablocie przed kościołem. Wkrótce też pojawi się na stronie.

Także dzisiaj odwiedziny duszpasterskie rozpoczynają się w parafii pw. św. Andrzeja Boboli. Będą to tradycyjne spotkania w domach wiernych. Kolęda rozpoczyna się w różnych godzinach. Wytyczne i harmonogram znajdują się na stronie parafii.

Tradycyjne spotkania odbędą się też w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Wizyty kolędowe i błogosławieństwo rodzin i mieszkań rozpoczną się 9 stycznia. Wizyty odbywać się będą w trzech etapach: pierwszy od 9 stycznia do ferii zimowych tj. 22 stycznia; drugi w przerwie zimowej od 24 stycznia do 5 lutego; trzeci od 7 lutego do zakończenia wizyt. Parafia prosi, aby rodziny na drzwiach wejściowych do  mieszkań umieściły informację, czy osoby objęte kwarantanną.

Inaczej będzie w parafii pw. św. Brunona w Łomży:

– W tym roku, podobnie jak w zeszłym roku, będziemy kolędować w innej formie niż zazwyczaj. Czyli będziemy święcić domy, błogosławić, odmawiać modlitwę za mieszkańców poszczególnych domów nie wchodząc do domów, by nie narażać ludzi na ryzyko zakażenia – mówi proboszcz ks. Dariusz Nagórski.

W zamian codziennie zostanie odprawiona Msza Święta:

– O godzinie 17 każdego dnia za mieszkańców poszczególnych ulic poświęconych domów tego dnia odprawiamy Mszę Świętą.

Święcenie kolędowe rozpocznie się 9 stycznia.

Natomiast parafia katedralna przesuwa spotkania z wiernymi na bezpieczniejszy czas:

– Tam samo jak i w poprzednim roku na razie odwiedziny duszpasterskie, jak Pan Bóg pozwoli, to przekładamy na bezpieczniejszy dla naszych kontaktów czas. Także dopiero jak minie ten czas takich poważnych ilości zachorowań i miejmy nadzieję, że będzie wtedy łatwiej spotkać się z naszymi parafianami. W ubiegłym roku poszliśmy na kolędę w maju. Także w czasie, kiedy można powiedzieć, że są raczej odwiedziny wielkanocne niż bożonarodzeniowe. Także nie nazywaliśmy tego kolędą, ale właśnie wizytą paschalną – mówi proboszcz parafii katedralnej w Łomży, ksiądz Marian Mieczkowski.

Maciej Dąbrowski/pg

Autor P. G.

2022-01-03

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 29 listopada

Słowo Życia: 29 listopada

WTOREK PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU Łk 10, 21-24 Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: „Wysławiam Cię, Ojcze,...