Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Rotmistrz Witold Pilecki ma swoją tablicę pamiątkową

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

„Swoją postawą uczył nad jak żyć, jak cierpieć i jak umierać. Zamordowany za to, że kochał Boga i Ojczyznę” – taki napis został umieszczony na tablicy upamiętniającej Witolda Pileckiego, która zawisła na kamienicy przy Starym Rynku w Łomży. To kolejne, obok ulicy imienia rotmistrza i obelisku, miejsce upamiętniające tego bohatera.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał dziś (10.09.) ojciec Jan Bońkowski. Inicjatorem i fundatorem takiego upamiętnienia jest Antoni Sokołowski:

– Wskazał nam drogę, który poniósł sztandar wszystkich Żołnierzy Wyklętych. Zasługuje na to, żeby o nim pamiętać, uwieczniać. Tak jak o wszystkich, których jeszcze szczątki nie zostały odkryte. Będąc żołnierzem, a także rolnikiem tam było zawsze “Bóg, Honor, Ojczyzna”. Nie tylko służył jako żołnierz, ale jako rolnik. Także pomagając swoim sąsiadom, sprowadzając nowe nasiona, maszyny. Także upowszechniajcie w radiu, telewizji. Upowszechniajcie. 

      2021-09-10 Antoni Sokołowski o tablicy rtm Pileckiego

W imieniu władz Łomży kwiaty złożył wiceprzewodniczący rady miejskiej Andrzej Grzymała:

– Upamiętnienia nigdy dosyć, i dlatego to dobrze. To jest prywatna inicjatywa i tu trzeba docenić pana Antoniego, że po prostu stara się upamiętnić tego człowieka, którzy życie oddał za nas, za przyszłe pokolenia. I dlatego uważam, że taki inicjatyw, jeśli nawet będziemy po raz dziesiąty otwierali, to nie przeszkadza, bo będzie wtedy ta pamięć. To jest żywa lekcja historii. 

      2021-09-10 Andrzej Grzymała o tablicy rtm Pileckiego

Tablicę wykonał rzeźbiarz Michał Selerowski.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. Rotmistrz był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony 25 maja 1948 w Warszawie. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.

pg

Hits: 52

Autor P. G.

2021-09-10

Więcej informacji z tej kategorii

Łomża: rusza sezon grzewczy

Łomża: rusza sezon grzewczy

W Łomży rusza sezon grzewczy, a to znak, że jesień jest już za rogiem. Od dzisiaj mieszkańcy Łomżyńskiej Spółdzielni...

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

W niedzielne południe - 19 września 2021 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Radulach odbyły się...