Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Zbliża się 31. rocznica Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W najbliższą sobotę będziemy obchodzić 31. rocznicę Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Łomży. Papież odwiedził wówczas Polskę po raz czwarty, a w naszym mieście spędził niecałe dwa dni. “Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” z tym hasłem realizował swój ewangelizacyjny plan.

Jak doszło do wizyty w Łomży? Mówi ksiądz Czesław Oleksy, ówczesny wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Łomży:

– Na Konferencji Episkopatu w czerwcu 1990 roku podano informację, że Ojciec Święty chce odwiedzić Polskę na przyszły rok, to znaczy w roku 1991. I Episkopat Polski miał wyznaczyć program tej pielgrzymki. No i między innymi ksiądz biskup Paetz wniósł prośbę do całego grona Episkopatu, żeby w tym programie znalazła się Łomża. 

      2022-06-02 ks. Czesław Oleksy o wizycie Jana Pawła II w Łomży 1

Ucieszyłem się po otrzymaniu tej radosnej wiadomości dodaje duchowny:

– I biskup zadzwonił do mnie i mówi: księże prałacie Bogu dzięki. Przyjedzie papież do Łomży. I cieszył się jak dziecko. Ja zaraz powiedziałem wszystkim księżom. Tę wiadomość przekazałem i widziałem jak tam ktoś przyniósł mapę Polski i szukali na niej, gdzie jest Łomża. To było dla mnie ogromną satysfakcją. Świat ożył, przyjmując tę informację o pielgrzymce Ojca Świętego wtedy na 1991 rok do Łomży.

      2022-06-02 ks. Czesław Oleksy o wizycie Jana Pawła II w Łomży 2

Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Łomżę w dniach 4-5 czerwca 1991 roku. Spotkał się z wiernymi na placu przy budowanym wówczas Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz z pielgrzymami w łomżyńskiej katedrze. Dokonał też koronacji cudownego obrazu Matki Pięknej Miłości oraz poświęcił gmach Wyższego Seminarium Duchownego.

Maciej Dąbrowski

Hits: 43

Autor P. G.

2022-06-02

Więcej informacji z tej kategorii