Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Matka Pocieszenia rozwija swoje sanktuarium w Małym Płocku

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Sam fakt ustanowienia sanktuarium maryjnego w Małym Płocku jeszcze bardziej zintensyfikował pobożność maryjną tej ziemi. Dużo przez te pół roku (od 2 maja 2020 r.) wydarzyło się w Małym Płocku pomimo ciągle trwającej epidemii. Z radością gościmy 11 października bp. Janusza Stepnowskiego, z którym uwielbiamy MB Różańcową oraz poświęcamy nowe miejsca na chwalę Boga i Maryi.

Pół roku po ustanowieniu sanktuarium pw. Matki Pocieszenia w Małym Płocku

Mija już pół roku od czasu ustanowienia sanktuarium maryjnego w Małym Płocku. Czas jest trudny, znaczony światową pandemią Covid-19. Mamy za co Bogu dziękować u nas w Małym Płocku. Parafia i jej lud pobożnieje. W maju publicznie odmawialiśmy dziękczynną Nowennę Pompejańską za łaskę ustanowienia Sanktuarium Matki Pocieszenia. Uroczyste obchody pierwszych sobót od czerwca do października gromadziły liczne rzesze wiernych. Co miesiąc wierni byli obdarowywani różnymi darami. Na rozpoczęcie w czerwcu każdy otrzymał sadzonki agawy z uprawy proboszcza, zaś na zakończenie obchodu pięciu pierwszych sobót każdy zabrał poświęconą wodę ze źródełka, które wypływa spod naszej świątyni. W październiku również codziennie są prowadzone trzy części różańca świętego. To łaska Boga dla nas, że tak bardzo lud wierny umiłował tę formę modlitwy. W między czasie sprowadzone zostały relikwie św. Ludwika de Montfort oraz św. Maksymiliana Marii Kolbego. Relikwie te są ustawione przy samym obrazie Pani Małopłockiej. Oprócz środowej Nowenny do Matki Pocieszenia, modlimy się nową Litanią do Matki Pocieszenia. Ponadto trwa cały czas peregrynacja kopii obrazu naszej Matki Bożej w rodzinach.

Nowy odpust maryjny

„Zwracam się z wielką prośbą o łaskę miłosierdzia dla naszego nowo utworzonego Sanktuarium. Obecnie w parafii jest tylko jeden odpust Maryjny – 3 maja – MB Królowej Polski. W związku, iż rozwija się jeszcze bardziej kult maryjny po ustanowieniu Sanktuarium, zwracam się w imieniu całej Parafii z prośbą o łaskę nadania naszemu Sanktuarium dodatkowego odpustu Maryjnego na wspomnienie Matki Bożej Różańcowej.” Tymi słowami w imieniu całej parafii ks. kustosz zwrócił się do biskupa o ustanowienie kolejnego odpustu maryjnego. Biskup Janusz pozytywnie rozpatrzył parafian i proboszcza prośbę, a ponadto sam przewodniczył nowemu odpustowi 11 października 2020 r. Obecnie w parafii będą celebrowane cztery odpusty parafialne: dwa maryjne oraz w święto Przemienienia Pańskiego oraz Znalezienia Krzyża Świętego. Biskup Stepnowski serdecznie w czasie homilii ukazywał moc modlitwy różańcowej, która zmienia na lepsze.

Krzyża św. Zachariasza

W ostatnim czasie parafianie, gmina oraz Związek Piłsudczyków wznieśli przy ulicy Grodzkiej w Małym Płocku piękny, metalowy, 15-metrowy krzyż św. Zachariasza, tzw. karawakę. Dzieło to powstało w zakładzie ślusarskim państwa Zielińskich z Małego Płocka. Krzyż ten ma chronić przed zarazą, kataklizmami oraz głodem, ogniem i przed wojną. Jest on dla mieszkańców Małego Płocka znakiem Bożej opieki. Proboszcz parafii w Małym Płocku zaznacza, że karawaka jest częścią tradycji Kościoła, która jest dziś ludziom bardzo potrzebna. Został on ustawiony w centrum Małego Płocka przy ulicy Grodzkiej, gdzie planowane jest w najbliższym czasie wybudowanie kapliczek różańcowych w liczbie 20. W taki sposób zostanie zagospodarowany cały teren wokół naszego sanktuarium, tj. około 2 hektarów ziemi. Motyw ustawienia tego krzyża był podwójny: czas epidemii koronawirusa oraz ustanowienie sanktuarium pw. Matki Bożej Pocieszenia w Małym Płocku. Wierni szczególnie w niedzielę podchodzą do tego krzyża i modlą się, zawierzając siebie samych i swoje rodziny miłości i opatrzności Bożej.

Kolumna Matki Bożej Różańcowej

W ramach przygotowania do nowego odpustu staraniem kustosza i parafian powstał kolejny pomnik. Tym razem stanowi go piękna kolumna koryncka, na której została ustawiona figura Matki Boże Fatimskiej z różańcem w dłoni. Postument wraz z kolumną jest wykonany z betonu duńskiego B-55. Całość wygląda bardzo okazale ze względu na wysokość – 5,8 m. Otoczenie zostało starannie zagospodarowane poprzez położenia kostki brukowej, ustawienie wielkich antycznych donic oraz nasadzenia wokół kolumny z Maryją. Tablica na pomniku zawiera inwokację: „Królowo Różańca Świętego – módl się za nami”, oraz że jest to pamiątka ustanowienia odpustu przez bp. Stepnowskiego.

Golgota na wielkich schodach

Przed wejściem do świątyni została wykonana Golgota – scena z ukrzyżowania Chrystusa Pana: Krzyż, MB Bolesna oraz św. Jan. Krzyż oraz podstawy pod figury wykonał zakład ślusarski z Małego Płocka państwa Zielińskich. Figury są odlewem z żywicy epoksydowej. Całość stanowi upiększenie wejścia do świątyni. To również wykonane zostało w tym półroczu. Wszystko to na chwałę Boga i Maryi. Pozytywne poruszenie w parafii jest bez wątpienia radością z faktu wyniesienia naszej świątyni do rangi sanktuarium. Mamy za co Bogu dziękować i trzeba nam jemu gorliwie służyć. Wszystkich zaś, którzy jeszcze nie odwiedzili tego świętego miejsca, w imieniu Maryi zapraszamy do Małego Płocka.

Ks. Jan Pieńkosz

[nggallery id= 4185]

[related limit=”5″]

 

Autor adam

2020-10-13

Więcej informacji z tej kategorii