Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Rozpoczął się drugi dzień 387. Zebrania Plenarnego Episkopatu

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W Pabianicach – mieście, gdzie wychowywał się św. Maksymilian Kolbe trwa drugi dzień obrad 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. We wtorek, 6 października biskupi zajmą się m.in. sprawami związanymi z dokumentem poświęconym formacji kapłańskiej. Omówią też kwestie dotyczące duszpasterstwa rodzin, nauki religii w szkole oraz kwestie liturgiczne.

Drugi dzień zebrania plenarnego rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w kościele pw. św. Mateusza w Pabianicach. Spotkanie zakończy się po południu. Po obradach zostanie wydany komunikat

Natomiast pierwszy dzień obrad został całkowicie poświęcony pracy w grupach, których głównym tematem były wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce

W poniedziałek, 5 października biskupi obradowali w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Łódzkiej.  Nowością była praca w pięciu grupach tematycznych. Pierwsza z nich zajęła się strategią w czasie i po pandemii. W tematykę wprowadził biskupów ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Katowicach, jednocześnie sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP. Druga grupa pod przewodnictwem ks. dr. hab. Jerzego Szymika z archidiecezji katowickiej omówiła temat: „Kościół w Polsce wobec przemian kulturowych”. Trzecia zaś podjęła zagadnienie obecności Kościoła w strefie społeczno-politycznej. W tematykę tę wprowadził i poprowadził dyskusję ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz. Kolejna grupa tematyczna poświęciła czas na komunikację Kościoła. Jej moderatorem był  rzecznik Episkopatu ks. dr Leszek Gęsiak. Temat rozmów piątej grupy brzmiał natomiast „Duszpasterstwo parafialne w kontekście przemian”. Jej moderatorem był ks. dr Wiesław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej.

Oprócz pracy w grupach biskupi dokonali też tradycyjnie wyborów do gremiów Konferencji Episkopatu Polski i z nią związanych.

Biskupi przygotowali tekst listu z podziękowaniem Ojcu Świętemu Franciszkowi za nową encyklikę „Fratelli tutti”, której polska prezentacja z udziałem biskupów odbyła się tuż przed rozpoczęciem obrad.

Pierwszy dzień obrad zakończyła Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio w archikatedrze łódzkiej.

BPKEP/JE

[related limit=”5″]

Autor adam

2020-10-06

Więcej informacji z tej kategorii