Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ruszyła akcja “Oddychaj” – zbiórka na koncentratory tlenu

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

„Oddychaj!” – to akcja zainicjowana przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej, której celem jest zbiórka funduszy na zakup koncentratorów tlenu. Urządzenia ratują zdrowie i życie pacjentom, którzy przebywają w hospicjach domowych, są po hospitalizacji, mają przewlekłe choroby układu oddechowego, na przykład POChP. To akcja, której nie można przełożyć na inny termin. Liczy się każda minuta, każdy oddech pacjenta walczącego o życie.

– Mamy 30 koncentratorów. Dotychczas były one użytkowane w domach przez pacjentów przewlekle chorych. Pandemia sprawiła, że zgłasza się do nas bardzo wiele osób, które potrzebują domowej tlenoterapii, a my mamy związane ręce, bo po raz pierwszy w historii łomżyńskiego Caritas mamy za mało koncentratorów do wypożyczenia – mówi ksiądz Andrzej Mikucki, dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej. – Obecnie 20 osób czeka w kolejce. Te osoby potrzebują naszego wsparcia. Nie ma ani chwili do stracenia! Tutaj nie ma czasu na zastanawianie się, czy wspomóc nas, czy nie. Trzeba po prostu szybko podjąć decyzję. Podczas jednej minuty człowiek wykonuje około osiemnastu oddechów. Każdy oddech jest na wagę złota!

Dramatyczny apel dyrektora Caritas popierają władze uczelni i środowisko medyczne Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP, wicedyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Łomży („covidowego szpitala”), dr n. o zdr. Joanna Chilińska, doskonale wie, jak dramatyczne wymiary przybrała walka o oddech pacjenta, gdy choroba COVID-19 atakuje silną falą jesiennych infekcji. – Musimy dbać o pacjentów, którzy trafiają do naszego szpitala, ale także zatroszczyć się o tych, którym w czasach ograniczonych możliwości hospitalizacji może pomóc domowa tlenoterapia. Koncentratory, wypożyczane pacjentom do domu, ratują im życie, zdrowie, pozwalając przetrwać trudny czas oblężenia szpitali, czas wielkiej niepewności i epidemicznej destabilizacji – wyjaśnia doświadczona przedstawicielka służby zdrowia. Zaznacza jednocześnie, że urządzenia muszą być wypożyczane po dokonaniu profesjonalnego wywiadu z pacjentem, a decyzje o ich wypożyczeniu do domu powinny być podejmowane w zgodzie z aktualną wiedzą medyczną.

A czym jest koncentrator tlenu? To urządzenie, które filtruje powietrze atmosferyczne, usuwa z niego azot oraz inne gazy i dostarcza pacjentowi niemalże czysty tlen. Potocznie nazywane są „fabrykami tlenu”. Używają ich między innymi osoby chore na POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. To schorzenie, na które cierpi ponad 2 miliony dorosłych Polaków i jednocześnie choroba cywilizacyjna, która zbiera coraz większe żniwo. Przenośne modele koncentratorów pozwalają prowadzić pacjentom względnie normalne życie, wychodzić z domu, robić zakupy. Zapotrzebowanie na te urządzenia dynamicznie wzrasta.

Osoby, które chcą wziąć udział w akcji „Oddychaj”, prosimy o dokonywanie wpłat na rachunek Caritas Diecezji Łomżyńskiej, koniecznie z dopiskiem: „oddychaj”.

Nr Konta: 25 8757 0001 0001 6766 2000 0010

Cel zbiorki: zakup 40 koncentratorów tlenu.

Czas zbiórki: do 10 grudnia 2020r.

Caritas Diecezji Łomżyńskiej

[related limit=”5″]

Autor adam

2020-11-26

Więcej informacji z tej kategorii