Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Słowo Życia: 4 grudnia

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU

Mt 3, 1-12

W owym czasie pojawił się Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: «Nawracajcie się, bo bliskie królestwo niebieskie». Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: «Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, dla Niego prostujcie ścieżki!».
Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem były szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy.
A gdy widział, że przychodziło do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: «Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: „Abrahama mamy za ojca”, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera jest przyłożona do korzenia drzew. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, zostaje wycięte i wrzucone w ogień.
Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».

„Przygotujcie drogę Panu, dla Niego prostujcie ścieżki.”

 

Wołanie Jana nad Jordanem przed wiekami, które zapowiedział prorok Izajasz, pozostaje wołaniem ciągle aktualnym. Tak jak sobie współczesnym Jan mówił o konieczności przygotowania na spotkanie z przychodzącym Mesjaszem, tak i nam mówi, że konieczną rzeczą jest, abyśmy przygotowali nasze drogi i prostowali nasze ścieżki dla Zbawiciela. Wezwanie Jana nabiera szczególnej mocy każdego roku podczas Adwentu, kiedy mówimy o tym, że powinniśmy być przygotowani na przeżywanie świąt Bożego Narodzenia oraz przygotowani na spotkanie z Chrystusem-Sędzią, który na kartach Biblii zapowiedział nam Swoje przyjście w chwale. Mamy już drugą niedzielę Adwentu, czas naszego przygotowania mija dość szybko… Powinniśmy więc szczególnie się zmobilizować, aby skorzystać z tego okresu liturgicznego, który daje nam Bóg. Pomyślmy, co możemy jeszcze uczynić w ciągu tych dni i tygodni Adwentu, które są jeszcze przed nami. I nie chodzi tu o w pierwszym rzędzie o sprawy zewnętrzne (porządki świąteczne, zakupy, dekoracje świąteczne, prace kuchenne, prezenty do kupienia czy życzenia do wysłania), choć one także mogą pomóc przeżywać świąteczny czas. Przede wszystkim musimy się zatroszczyć o duchowy wymiar naszych przygotowań, o przygotowanie własnego serca, aby w nim było miejsce dla Chrystusa i dla Jego nauki. Co możemy zrobić aby droga dla Jezusa prowadząca do serca każdego z nas była odpowiednio przygotowana?

      2022-12-04 Słowo Życia

Ks. Jan Krupka

Autor ES

2022-12-04

Więcej informacji z tej kategorii