Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Święto Świętych Młodzianków: dzień modlitwy za ludzkie życie

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Dziś (28.12.) w Kościele Święto Świętych Młodzianków, Męczenników. Upamiętnia Rzeź Niewiniątek dokonaną na rozkaz namiestnika Galilei Heroda w Betlejem.

W Kościele to dzień błogosławieństwa dzieci i modlitwy za dzieci poczęte. Ksiądz Robert Skrzypczak powiedział Polskiemu Radiu, że podobnie jak w czasach Heroda, także dziś ofiarą ludzkiego egoizmu padają bezbronne dzieci.

– W tym starciu życia ze śmiercią, cywilizacji Chrystusa z cywilizacją złego, szatana ofiarą padają najsłabsi – powiedział kapłan.

Ksiądz Skrzypczak dodał, że święto przypomina o ochronie każdego życia ludzkiego od poczęcia. Jak mówił, to święto skłania do refleksji, czy chcemy szanować i chronić ludzkie życie, że każdy człowiek, który pojawia się na ziemi już w postaci zawiązki układu nerwowego ma w sobie duszę, jest osobą, i ma być kochane, chronione.

W okresie I Rzeczypospolitej w Święto Świętych Młodzianków był zwyczaj obdarowywania dzieci podarunkami. Obecnie w wielu kościołach celebrowane są Msze święte w intencji ochrony poczętego życia, podejmowana jest duchowa adopcja dziecka poczętego.

Święci Młodziankowie są uważani za patronów chórów kościelnych.

IAR

Hits: 39

Autor P. G.

2021-12-28

Więcej informacji z tej kategorii