Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Tomasz Krzyżak: Odchodzenie młodych od Kościoła jest wynikiem katolicyzmu kulturowego

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

„Prorokiem powinien być każdy, komu zależy na dobru drugiego człowieka, kraju i świata. W poszukiwaniu prawdy powinniśmy wszyscy odgrywać dużą rolę” – powiedział w Poranku “Siódma9” Tomasz Krzyżak, współautor książki “Obudzić proroków. Rozmowy o Kościele, polityce i życiu w prawdzie”.

Publikacja jest szczerą i poruszającą rozmową dziennikarza Rzeczpospolitej z biskupem Piotrem Jareckim. Jej tematami nie jest tylko polityka i relacje państwo-kościół ale także niespełnione ambicje, samotność i problemy księży.

Tomasz Krzyżak wskazał w rozmowie z Anną Czytowską, że Kościół powinien bardzo mocno zabiegać o ludzi młodych. „To, że oni w tym momencie odchodzą jest wynikiem katolicyzmu kulturowego. Trzeba ochrzcić dziecko bo tak wypada, trzeba wziąć ślub w kościele bo jest pięknie, trzeba kogoś pochować bo co powiedzą inni. Nie szły za tym głębsze motywacje tylko prześlizgiwało się to po powierzchni. To jest wielka praca, która czeka biskupów i ludzi świeckich” – podkreślił.

Zdaniem współautora książki jest potrzebne bardzo duże zaangażowanie księży. „Znam osobiście księży oddanych sprawie, którzy mają czas dla młodych ludzi. Znam też takich, którzy się zamykają. Trzeba zrobić wszystko by ci zamknięci, wyszli z tego zamknięcia” – zaapelował.

Zdaniem dziennikarza Rzeczpospolitej dużym problemem jest brak systemu, który kształtowałby liderów. „W ostatnim czasie liderzy kształtują się sami. Udział instytucji kościoła jest ale znikomy. To się odbywa w sposób naturalny, poprzez kontakt z innymi ludźmi i doświadczenia życiowe. Ci liderzy wychodzą z cienia i zaczynają coś głosić” – zaznaczył.

Tomasz Krzyżak zwrócił uwagę, że w Polsce podchodzimy zupełnie inaczej do księży niż w Europie Zachodniej. „Ksiądz zauważony w restauracji natychmiast staje się obiektem zainteresowania. Dorabia się do tego spiskowe teorie dziejów. Przez całe lata tak nas formowano, zarówno świeckich jak i duchownych w seminariach. Teraz to się zmienia by ksiądz był bliżej człowieka” – ocenił.

Książka “Obudzić proroków. Rozmowy o Kościele, polityce i życiu w prawdzie” ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

[related limit=”5″]

Autor adam

2020-11-25

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Sanktuarium Św. Idziego w Wyszkowie cieszy się nowym instrumentem muzycznym. W niedzielę 27 listopada na Mszy Świętej...

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Minionej soboty 26 listopada Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej Diecezji Łomżyńskiej świętował swoje...

Słowo Życia: 27 listopada

Słowo Życia: 27 listopada

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU   Mt 24, 37-44 Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak było za dni Noego, tak będzie...

Słowo Życia: 26 listopada

Słowo Życia: 26 listopada

SOBOTA TRZYDZIESTEGO CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO   Łk 21, 34-36 Jezus powiedział do swoich uczniów: „Uważajcie na...

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

W te niedziele rozpocznie się dzieło duchowej adopcji kapłanów. Powstało ono ponad 12 lat temu. W akcji każdy może...