Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – papież zawierzy Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Kościół w Polsce obchodzi Dzień Świętości Życia. Został ustanowiony w 1998 roku w odpowiedzi na apel świętego Jana Pawła II zawarty w encyklice “Evangelium Vitae”.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypomina nam o zdarzeniu, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości.

– Archanioł Gabriel zwiastował Maryi, poczęcie w cudowny i dziewiczy sposób Syna Boga za sprawą Ducha Świętego – mówi ksiądz infułat Jan Sikorski. – Zwiastowanie Pańskie to list skierowany do całej ludzkości poprzez Maryję. Maryja umiała uwierzyć, bo wszystko stało się przez wiarę. To Sam Pan Bóg mówił. Maryja odpowiedziała – Fiat – Niech mi się stanie według słowa Twego, zgadzam się. To jest wzór dla każdego z nas. Jeżeli Pan Bóg nam zwiastuje przez sumienie, Słowo Boże, Pismo Święte czy przez modlitwę – kiedy mówimy – tak, niech mi się stanie według Słowa Bożego, to Niebo jest szczęśliwe i człowiek jest szczęśliwy.

Uroczystość Zwiastowania zapoczątkował Kościół Wschodni od V wieku. Na Zachodzie święto przyjęto od czasów papieża św. Grzegorza Wielkiego (+ 604). W swoich początkach uroczystość była uważana za święto Pańskie. Akcentowano pierwszy akt przyjścia Syna Bożego na ziemię i rozpoczęcia dzieła naszego zbawienia. Z czasem świętu nadano charakter maryjny, pierwszą osobą czyniąc Maryję jako “błogosławioną między niewiastami”, wybraną w planach Boga na Matkę Zbawiciela rodzaju ludzkiego. Tego dnia można składać przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zawierzenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi

Tegoroczna uroczystość obchodzona jest w cieniu konfliktu rosyjski-ukraińskiego. Dziś o 17.00 na Watykanie papież Franciszek, w łączności z biskupami na świecie, ponowi akt zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

Uroczystościom w lwowskiej katedrze, gdzie Śluby Lwowskie złożył król Jan Kazimierz, będzie przewodniczył arcybiskup Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski. W rozmowie z Polskim Radiem hierarcha podkreślił, że z tą modlitwą całego Kościoła cierpiąca Ukraina wiąże wielkie nadzieje.

– Obecna sytuacja w Ukrainie potrzebuje takiej jedności – powiedział arcybiskup Mokrzycki i dodał: – Wierzymy w obietnice matki Bożej, która powiedziała, że jeśli Rosja zostanie zawierzona Jej sercu, jeśli zostaną spełnione warunki – żal za grzechy, nawrócenie, Eucharystia, spowiedź, Różaniec święty, pierwsze soboty miesiąca – to ustanie wojna.

Metropolita lwowski podkreślił, że nabożeństwo do Matki Bożej fatimskiej było bliskie świętemu Janowi Pawłowi II, który 25 marca 1984 roku zawierzył Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi. Jak dodał były papieski sekretarz, po zamachu na swoje życie 13 maja 1981 roku, Jan Paweł II jeszcze bliżej zapoznał się z objawieniami Matki Bożej Fatimskiej, praktykował nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. “Mówił, że kolejna lata pontyfikatu są mu darowane” – zaznaczył arcybiskup Mokrzycki. Dodaj, że Ojciec święty wielką czcią darzył Matkę Boża Fatimską.

Papież Franciszek prosi, by dziś od godziny 17.00, kiedy na Watykanie rozpocznie się nabożeństwo pokutne, wierni na całym świecie trwali w modlitwie. W tym czasie w katedrach, kościołach w Polsce msze święte będą ofiarowane w intencji pokoju na Ukrainie i nawrócenia Rosji.

Także w ramach inicjatywy “Adoracja Gez Granic” w wielu kościołach rozpocznie się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

IAR

Autor P. G.

2022-03-25

Więcej informacji z tej kategorii