Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

W piątek do kin wchodzi „Czyściec” – nowy film Michała Kondrata [VIDEO]

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Nasz film powstał jako rodzaj przewodnika i pomocy w zrozumieniu dość trudnych prawd wiary, zagadnień teologicznych dotyczących zbawienia i życia wiecznego – mówi Michał Kondrat, którego najnowszy obraz zatytułowany „Czyściec” już od piątku będzie można oglądać w polskich kinach. To próba znalezienia odpowiedzi na pytanie o to, co czeka nas na końcu naszej, ludzkiej egzystencji. W roli głównej występuje Małgorzata Kożuchowska.

Michał Kondrat, twórca docenionych w Polsce i za granicą obrazów „Miłość i Miłosierdzie” oraz „Dwie Korony”, tym razem proponuje widzom poruszający film „Czyściec”. W czasie wizyty u znajomych, Fulla Horak (Małgorzata Kożuchowska) poznaje kobietę, której niezachwiana wiara w Boga robi na wszystkich ogromne wrażenie. Spotkanie to zmusza bohaterkę do duchowych poszukiwań i powrotu do wartości, które odrzuciła przed laty. Pewnej nocy, pogrążona w modlitwie Fulla doświadcza objawienia. Ukazuje się jej Magdalena Zofia Barat – zmarła 70 lat wcześniej założycielka zgromadzenia Najświętszego Serca. To pierwsza z dusz Świętych Opiekunów, które będą nawiedzać mistyczkę. Kolejne, w tym Jana Bosko, Teresy od Dzieciątka Jezus czy Joanny d’Arc, odkryją przed kobietą niezwykłą wiedzę na temat nieba, piekła i czyśćca.

Obraz stanowi próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie o to, co czeka nas na końcu naszej, ludzkiej egzystencji. To także przypomnienie postaci najbardziej znanych mistyków – w tym wspomnianej już Fulli Horak oraz m.in. św. Faustyny Kowalskiej, św. Stanisława Papczyńskiego czy wreszcie św. Ojca Pio.

W części dokumentalnej filmu „Czyściec” pojawia się grono ekspertów zajmujących się tematyką czyśćcową – to wybitni międzynarodowi teologowie oraz naukowcy, od lat badający stan świadomości człowieka w momencie śmierci ciała. Są to m.in. ojciec Marciano Moro, rektor Sanktuarium Notre-Dame de Montligeon; salezjanin Dominik Chmielewski; siostra Monika Chilicka; doktor Pasquale Bellanti; kustosz sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii ks. Wojciech Skóra oraz wyświęcony przez św. Jana Pawła II, sekretarz Międzynarodowego Stowarzyszenia Grup Modlitwy Ojca Pio – ojciec Carlo Maria Laborde. Głos zabiera także dr. hab. Iwona Sarzyńska-Długosz – specjalista neurolog z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

– Nasz film powstał jako rodzaj przewodnika i pomocy w zrozumieniu dość trudnych prawd wiary, zagadnień teologicznych dotyczących zbawienia i życia wiecznego – podkreśla reżyser Michał Kondrat. Jak dodaje, „Czyściec” to film, który w uporządkowany sposób pomaga odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania dotyczące życia po śmierci i tego czy możemy mieć na nie wpływ. „Przypuszczam, że wiele osób po obejrzeniu filmu „Czyściec” zmieni swoje myślenie na ten temat” – stwierdza Kondrat.

Prócz Małgorzaty Korzuchowskiej w fabularnej części obrazu wystąpili również m.in. Philippe Tłokiński, Ida Nowakowska, Olga Bończyk czy Marcin Kwaśny.

Na ekrany kin obraz wejdzie już w najbliższy piątek, 23 października. Jego dystrybutorem jest Kino Świat, a wśród patronów medialnych Katolicka Agencja Informacyjna.

KAI

Autor adam

2020-10-21

Więcej informacji z tej kategorii