Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: 104. rocznica ostatnich objawień fatimskich

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W mieście Fatima w środkowej Portugalii odbędą się obchody 104. rocznicy ostatniego objawienia maryjnego. W tym roku nie zostały wprowadzone limity dotyczące liczby pielgrzymów. Na uroczystości spodziewane są tysiące wiernych z całego świata.

Od 13 maja do 13 października 1917 roku w Fatimie trojgu pastuszkom ukazywała się Matka Boża. Przez sześć miesięcy łącznie miało miejsce sześć objawień, których dzieci doznały w Cova da Iria. Byli to: 10-letnia Łucja dos Santos oraz rodzeństwo – 7-letnia Hiacynta Marto i jej brat – 9-letni Franciszek Marto. Za ich pośrednictwem Maryja wzywała ludzi do modlitwy różańcowej, nawrócenia i pokuty. Przekazała dzieciom także trzy tajemnice fatimskie. Pierwsza zapowiadała wczesną śmierć Hiacynty i Franciszka. Druga – wybuch II wojny światowej, jeśli ludzie się nie nawrócą, dotyczyła też nawrócenia Rosji i upadku komunizmu. Trzecia mówiła o męczeństwie Kościoła i papieża, co po latach odniesiono do zamachu na Jana Pawła II, do którego doszło w 1981 roku.

Hiacynta i Franciszek zmarli niedługo po objawieniach – w 1920 i 1919 roku. Zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II 13 maja 2000 roku, a 17 lat później, podczas pielgrzymki do Fatimy, kanonizował ich papież Franciszek. Łucja dos Santos została zakonnicą, w klasztorze miała kolejne wizje. Zmarła w 2005 roku. Za zgodą papieża Benedykta XVI w 2008 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny, który trwa – w 2017 roku zakończył się jego etap diecezjalny. Wszyscy troje są pochowani w fatimskim sanktuarium.

Do sanktuarium w Fatimie pielgrzymowało dotąd czterech papieży – Paweł VI, Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Szczególnie związany z objawieniami fatimskimi był papież Polak. Swoje ocalenie w zamachu na jego życie 13 maja 1981 roku przypisywał opiece Matki Boskiej Fatimskiej, strzały padły bowiem w rocznicę objawień. Kilka tygodni później publicznie ogłosił, że Matka Boża zmieniła bieg kul wystrzelonych w jego kierunku. Pocisk z pistoletu Mehmeta Ali Agcy wyjęty podczas operacji papieża został umieszczony jako wotum w koronie figury Matki Bożej Fatimskiej. Przestrzelony pas papieskiej sutanny znajduje się w sanktuarium na Jasnej Górze. Jest wyeksponowany w pobliżu Cudownego Obrazu Matki Bożej.

W 2000 roku Watykan ujawnił trzecią część tajemnicy fatimskiej, zapowiadającą przelanie męczeńskiej krwi przez papieża.

Kościół uznał autentyczność objawień fatimskich w 1930 roku. Są one określane przez Kościół jako objawienia prywatne i nie są przedmiotem wiary. Kościół jednak zgadza się na ich kult, a w tym wypadku nawet zachęca do niego i wspiera. Ośrodki kultu Matki Bożej Fatimskiej znajdują się w wielu krajach świata. W Polsce najbardziej znane jest sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach, wybudowane jako wotum wdzięczności za ocalenie Świętego Jana Pawła II. Papież odwiedził je i konsekrował 7 czerwca 1997 roku, podczas VI pielgrzymki do Polski.

IAR

Hits: 57

Autor P. G.

2021-10-13

Więcej informacji z tej kategorii