Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: 12. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

12 lat temu, 6 czerwca 2010 roku, w Warszawie odbyła się uroczystość beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności zamordowanego przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Jako męczennik za wiarę, kapłan został ogłoszony błogosławionym, po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem robotników i obrońcą praw człowieka w PRL. Msze za Ojczyznę odprawiane przez niego w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gromadziły tysiące ludzi. W homiliach mówił o obronie ideałów Solidarności, a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym głoszenia nienawiści do przeciwników i głosząc zasadę “zło dobrem zwyciężaj”. Był inwigilowany i szykanowany przez SB, która dopuszczała się wobec niego licznych prowokacji.

Zginął z rąk bezpieki, 19 października 1984 roku. Miał 37 lat. Pogrzeb księdza zgromadził około 800 tysięcy ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw rządzącym.

W 2009 roku kapłan został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Rok później, 6 czerwca, w beatyfikacji na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie wzięło udział około 250 tysięcy osób. Uroczystej mszy przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny.

Grób błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie jest celem licznych pielgrzymek. Odwiedziło go ponad 23 miliony ludzi. Modlił się przy nim w 1987 roku Jan Paweł II oraz kardynał Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI.

Wspomnienie liturgiczne księdza Jerzego przypada 19 października, w rocznicę śmierci. Także tego dnia jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowiony przez Sejm w 2018 roku.

IAR

Hits: 22

Autor P. G.

2022-06-06

Więcej informacji z tej kategorii

Myszyniec: Noc Poezji w dzwonnicy

Myszyniec: Noc Poezji w dzwonnicy

Dziś w Myszyńcu Noc Poezji w ramach III edycji Myszynieckich Nocy w Dzwonnicy. Wydarzenie promuje twórczość poetów...